Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozmowa premiera z ministrem edukacji narodowej

Rozmowa premiera z ministrem edukacji narodowej fotolia.pl

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk spotkał się 24 lutego z ministrem edukacji narodowej Krystyną Szumilas. Było to kolejne spotkanie premiera w ramach podsumowania pierwszych stu dni rządu. W spotkaniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki, podsekretarze stanu Joanna Berdzik i Mirosław Sielatycki oraz szefowa gabinetu politycznego ministra Aleksandra Krawczyk.

Szef rządu rozmawiał z minister Krystyną Szumilas m.in. o dostępności usługi przedszkolnej. - Powszechny dostęp do przedszkola powinien stać się prawem rodziców - mówił szef rządu podkreślając, że państwo wspólnie z samorządem powinno w możliwie szybkim terminie zadbać o pełną dostępność usługi przedszkolnej co najmniej w odniesieniu do cztero- i pięciolatków.

Donald Tusk powiedział, że rząd planuje pomoc budżetową dla rodziców przedszkolaków. - Chcielibyśmy w roku 2013 uruchomić tę pomoc w postaci jakiejś formy subwencji lub dotacji - powiedział premier. Dodał, że oznacza to, iż projekt pomocy państwa dla rodziców przedszkolaków powinien być gotowy do końca wiosny, gdy konstruowany będzie budżet na 2013 r.

Premier mówił również o wzroście subwencji oświatowej. - W 2007 roku subwencja wynosiła 28 mld zł, a w roku 2011 prawie 38 mld zł. To jest wzrost gigantyczny, jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowo fakt, że jednak dzieci do szkoły chodzi mniej - powiedział Donald Tusk.

Podczas konferencji prasowej po zakończeniu spotkania, premier Donald Tusk powiedział, że rząd nie pracuje obecnie nad zmianami w Karcie Nauczyciela. Dodał jednak, że ma informacje, iż „będą takie inicjatywy ze strony samorządu i być może grup poselskich". - Można się spodziewać gorącej dyskusji na temat przyszłości Karty Nauczyciela - powiedział premier.

Donald Tusk zapowiedział też nowelizację ustawy o Systemie Informacji Oświatowej, dotyczącą kwestii ochrony danych osobowych. Jak poinformował, nowelizacja zachowa istotę ustawy, ale - tam gdzie to możliwe - wyraźnie zwiększy poziom anonimowości.

Minister Krystyna Szumilas powiedziała, że obecnie wszystkie pięciolatki uczestniczą w edukacji przedszkolnej. - W roku szkolnym 2005/2006 do przedszkoli chodziło 41 proc. dzieci w wieku 3-5 lat, a w bieżącym roku szkolnym jest ich w przedszkolach już 72 procent. W tej chwili mamy w przedszkolach 53 proc. trzylatków i 68 proc. czterolatków - powiedziała minister Krystyna Szumilas.

- Skupiłam się też na przygotowaniu organizacji roku szkolnego, bo 1 września 2012 r. to bardzo ważny moment przede wszystkim dla szkół zawodowych - powiedziała minister Krystyna Szumilas przypominając, że tego dnia wchodzi nowy sposób organizowania kształcenia zawodowego, bardzo mocno postulowany przez środowiska pracodawców. Ma on sprawić, żeby edukacja szkolna była lepiej powiązana z rynkiem pracy.  - Wymagało to przygotowania podstawy programowej dla kształcenia zawodowego. Przepisy do tej pory regulowane przez ok. 200 rozporządzeń ujęłam w jeden dokument, z którego mogą korzystać nauczyciele, uczniowie i rodzice, w którym opisane są wymagania dotyczące wszystkich zawodów - powiedziała minister Krystyna Szumilas dodając, że przygotowano także nową klasyfikację zawodów, która opiera się na podziale zawodów na kwalifikacje.  

Minister Krystyna Szumilas poinformowała również, że przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pilotażowy projekt rządowego programu „Cyfrowa szkoła" w najbliższym czasie trafi pod obrady Rady Ministrów. - Projekt zakłada, że z jednej strony wesprzemy szkoły i samorządy terytorialne w zakupie sprzętu komputerowego, który będzie wykorzystywany na lekcjach, z drugiej strony przygotowujemy wsparcie dla nauczycieli, którzy ten sprzęt będą wykorzystywać - zapewniła minister Krystyna Szumilas dodając, że bardzo ważnym elementem tego projektu jest e-podręcznik, czyli przygotowanie bezpłatnych podręczników, których uczniowie będą używać na lekcjach, korzystając ze sprzętu komputerowego będącego w dyspozycji szkoły.
Minister edukacji narodowej podkreśliła, że w ostatnich 100 dniach zajmowała się też przygotowaniem, przyjętej już przez Sejm, ustawy przesuwającej obowiązek szkolny dla sześciolatków na 2014 rok.

Źródło: men.gov.pl

Komentarz DWW: W rozmowie premiera z minister poruszano wiele spraw, które być może warte są skomentowania. Jednak pierwsze słowa, jakie cisnęły mi się na usta po zapoznaniu się z przebiegiem spotkania poświęconego jakby nie było sytuacji w oświacie, były te oto: "Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle." I tyle.

Pon., 5 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun