Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Minimalne wymogi dla sprzętów komputerowych w szkole czeka aktualizacja

Minimalne wymogi dla sprzętów komputerowych w szkole czeka aktualizacja fotolia.pl

Opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania. Przewidziano w nim aktualizację minimalnych wymagań dla sprzętu komputerowego w szkołach.

Jak wskazano w uzasadnieniu – potrzeba nowelizacji wynika z realizacji tzw. kamienia milowego C9G określonego w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (dalej „KPO”) pn. „Minimalne obowiązujące standardy wyposażenia wszystkich szkół w infrastrukturę cyfrową umożliwiającą wykorzystanie technologii cyfrowych w nauce na równym poziomie w każdej szkole”. Minimalne wymagania dotyczące sprzętu komputerowego, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów, umożliwiających wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych przy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, określone w załączniku do nowelizowanego rozporządzenia, zostały uznane przez Komisję Europejską za niewystarczające do realizacji ww. kamienia milowego, ponieważ zabrakło w nich określenia zakresu minimalnych wymagań dla technologii informacyjno-komunikacyjnych, jakie muszą spełniać szkoły. W związku z tym, w ocenie Ministerstwa konieczne jest uzupełnienie nowelizowanego rozporządzenia o załącznik nr 2, określający minimalne wymagania dla technologii informacyjno-komunikacyjnych, który będzie obligatoryjny dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, prowadzących kształcenie w formie dziennej; ponadto resort ocenia, że istnieje konieczności uwzględnienia w przepisach zmian technologicznych dotyczących sprzętu komputerowego przez aktualizację obecnego załącznika do nowelizowanego rozporządzenia określającego minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego.

I tak, w § 2 ust. 1a ma otrzymać brzmienie:

„1a. Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzące kształcenie w formie dziennej powinny być wyposażone w sprzęt komputerowy, w tym komputery stacjonarne, laptopy, laptopy przeglądarkowe lub tablety, umożliwiający wykorzystanie technologii cyfrowych przy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz spełniający minimalne wymagania określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.”. Nowością jest tu więc wprowadzenie laptopów przeglądarkowych.

W przepisie dodaje się też ust. 1c: „Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzące kształcenie w formie dziennej powinny być wyposażone w technologie informacyjno-komunikacyjne wspierające realizację zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz spełniające minimalne wymagania określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia”.

Zgodnie z powyższym, rozporządzenie nowelizujące wprowadza dwa załączniki, zamiast jednego dotychczas obowiązującego. Załącznik nr 1 stanowi zaktualizowaną wersję obecnego załącznika do rozporządzenia określającego minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego (m.in. uwzględnia zmianę dotychczasowego minimalnego okresu gwarancyjnego, dotyczącego sprzętu komputerowego z 36 miesięcy na 24 miesiące oraz konieczność uzupełnienia minimalnych wymagań dla sprzętu komputerowego o regulacje dotyczące potrzeby realizacji usług w zakresie ACC). Drugi załącznik określa wymagania wyposażenia w sprzęty używane w ramach nauki.

Projektowane rozporządzenie będzie dotyczyło szkół podstawowych i ponadpodstawowych (z wyjątkiem szkół artystycznych) prowadzonych przez:

  1. jednostki samorządu terytorialnego;
  2. osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego;
  3. osoby fizyczne;
  4. ministrów.

Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu, natomiast przepisy co do wymagań dla technologii informacyjno-komunikacyjnych od września 2026 r.

Do projektu uwagi złożył Związek Powiatów Polskich. Można zapoznać się z nimi na stronie organizacji.

Nr w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Edukacji – 15

Pt., 12 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński