Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MEN na razie nie planuje likwidacji szkół branżowych II stopnia

MEN na razie nie planuje likwidacji szkół branżowych II stopnia fotolia.pl

Wiceminister edukacji narodowej Henryk Kiepura odpowiedział na pytania związane z przyszłością szkół branżowych II stopnia w związku z małym zainteresowaniem podejmowania w nich nauki. Jak wyjaśnił, choć sytuacja podlega analizie, to na razie nie ma planów likwidowania placówek tego rodzaju.

Szkoły branżowe II stopnia, podobnie jak ich odpowiednik stopnia niższego, zostały wyodrębnione w miejscu dotychczasowych szkół zawodowych w ramach reformy systemu edukacji przeprowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Ich założeniem jest umożliwienie kontynuowania nauki już po uzyskaniu dyplomu poświadczającego kwalifikacje zdobyte w danym zawodzie. Dwuletnie kształcenie w szkole II stopnia umożliwia otrzymanie dyplomu zawodowego (po zdaniu egzaminu zawodowego), a także świadectwa dojrzałości wydawanego zdającym tradycyjną maturę.

Praktyka ostatnich lat pokazuje, że zdecydowana większość uczniów nie korzysta jednak z tej drogi uzyskiwania wyższych kompetencji. Tylko kilka procent absolwentów szkół branżowych I stopnia decyduje się na kontynuację nauki w placówkach wyższego szczebla. Większym zainteresowaniem cieszy się opcja alternatywna w postaci nauki w liceach ogólnokształcących dla dorosłych. Taki stan rzeczy zapoczątkował dyskusję, której elementem stała się niedawna wypowiedź wiceministra. Wynika z niej, że przynajmniej na razie uczniowie planujący podjęcie nauki w szkole tego rodzaju mogą być spokojni o możliwość zrealizowania tych planów. Jak wspomniał Henryk Kiepura, pomimo niskiego odsetka uczniów przechodzących przez dwa stopnie szkół branżowych, faktyczne zainteresowanie kształceniem w nich wzrasta. Mając to na uwadze, na ten moment nie istnieją plany likwidacji takich placówek oświatowych.

Wiceminister Kiepura nadmienił przy tym, że sytuacja związana z zainteresowaniem kształcenia w określonych typach szkół oraz zasadnością ich prowadzenia, podlega ciągłej analizie.

Źródło: www.prawo.pl 

Sob., 19 Prn. 2024 1 Komentarz Dodane przez: Piotr Majoch

Komentarze

Stanisław
0 # Stanisław 2024-10-23 15:22
Trudno , żeby było inaczej, skoro system został skrojony tak a nie inaczej. Jeśli np. absolwent branżówki I stopnia elektryk musiałby dotrzeć do szkoły na Podlasiu, by zdobyć w BS II wykształcenie technika... znikną jak technika uzupełniające.. .
| | |