W dniach 3-5 września w Karpaczu odbyło się XXXIII Forum Ekonomiczne. O roli uniwersytetów we współczesnym świecie i ich potencjale do kształtowania liderów przyszłości rozmawiali w międzynarodowym składzie uczestnicy dyskusji panelowej „Uczelnie wyższe - centra innowacji, kształtowania liderów i świata jutra”.
Spotkanie poprowadził Antoine Godbert, Delegat Akademicki ds. Stosunków Europejskich i Międzynarodowych oraz Współpracy z Académie de Paris. Zapytał swoich rozmówców czy uniwersytet może skupić się na przyszłości i zidentyfikować jej liderów.
Zdaniem Patrizio Bianchiego, profesora Uniwersytetu w Ferrarze, byłego ministra edukacji, nasze uniwersytety są najstarszymi instytucjami działającymi w Europie, działają od stuleci. Mają zdolność przekształcania społeczeństw i kształtowania przyszłości. Zmiany technologiczne spowodowały, że uniwersytety nie są już tylko dla młodych. Muszą być miejscem wolności. Uniwersytety muszą pracować nad jakością życia ludzi, mieć zdolność generowania nowych ścieżek życia. „Stoi przed nami wyzwanie realizacji wizji zrównoważonego systemu, nie tylko w wymiarze ekologicznym. Liderzy to nie tylko ludzie zdolni reagować słownie, to ludzie którzy są zdolni przejąć odpowiedzialność za przyszłość” – powiedział.
Następnie głos zabrała Bethany Godsoe, Wiceprezydent ds. studenckich z New York University. W jej opinii uniwersytety powinny postrzegać siebie jako część ekosystemu społecznego, także w wymiarze światowym, być zdolne do generowania zmiany społecznej. Sieć uniwersytetów pozwala być dostosowanym do otoczenia oraz wpływać na nie. Instytucje wyższej edukacji muszą być instytucjami bez murów. Studenci idą na studia po to by dostać lepszą pracę, lecz odpowiedzialnością uniwersytetów jest sprawić, by ich życie było lepsze, by ożywiać ich umysł i aktywować ich do zmian – powiedziała.
Dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej, podkreśliła, że jej uczelnia już funkcjonuje w środowisku wielonarodowym. Jest zakorzeniona w swoim regionie. Środowisko społeczne jest dla niej bardzo ważne. Podobnie ważne jest tworzenie atmosfery współpracy z biznesem, z różnymi instytucjami. Uczelnia jest skupiona na tworzeniu takich relacji. Zdaniem pani Rektor kształtowanie liderów z technokratycznego punktu widzenia powinno mieć miejsce w silnej synergii z ekonomicznym i społecznym otoczeniem. „Potrzebujemy solidnych, stabilnych prawnych rozwiązań na poziomie państwowym. Największym problemem jest ciągłe czekanie na zmiany, na te rozwiązania, które umożliwią innowacje. Uniwersytet edukuje inżynierów na rynek lokalny, ale de facto wzmacnia rynek globalny” – powiedziała Marta Kosior-Kazberuk.
Prof. Alojzy Z. Nowak, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził, że Uniwersytet się zmienia o czym świadczy fakt, że ekonomista mógł zostać rektorem UW. Profesor podkreślił, że wielu Polaków w ostatnich latach miało możliwość spędzenia kilku semestrów na uczelniach zagranicznych. „Tak powstaje mieszanka zrozumienia, idei i wizji tego jak Uniwersytet powinien wyglądać” – mówił profesor Nowak. Jego zdaniem natura uniwersytetu zmienia się, uczelnie powinny mocniej współdziałać z biznesem, nie tylko bazować na wsparciu z budżetu. „Uniwersytet jest potrzebny biznesowi a biznes potrzebuje uniwersytetu” – powiedział rektor UW. „Nauki stosowane mogą zostać użyte na rynku, w medycynie, i wielu innych dziedzinach. Uniwersytet musi współpracować z biznesem, samorządem lokalnym i z państwem” – mówił prof. Nowak.
Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie www.forum-ekonomiczne.pl
Związek Powiatów Polskich jest partnerem instytucjonalnym tego wydarzenia.