Trwa nabór do Programu Sportowa Polska, którego celem jest rozwój lokalnej infrastruktury sportowej. Środki finansowe przeznaczone na realizację programu w 2024 roku to 200 mln zł, a zgłoszenia przyjmowane są do 29 maja.
Dofinansowaniem w ramach Programu Sportowa Polska mogą zostać objęte obiekty ogólnodostępne, umożliwiające masowe uprawianie sportu, służące lokalnym społecznościom, aktywizujące Polaków.
Zadania inwestycyjne, o dofinansowanie których można ubiegać się w ramach programu, zostały podzielone na trzy grupy:
- Poprawa stanu przyszkolnej infrastruktury sportowej. Dofinansowanie zadań, które mają na celu poprawę stanu przyszkolnej infrastruktury sportowej. To np. sale gimnastyczne, hale czy boiska, na których odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego oraz zawody sportowe. Obiekty przyszkolne powinny służyć uczniom, a także być dostępne dla lokalnych społeczności.
- Poprawa warunków treningowych dla sportowców. Dofinansowanie zadań, których celem jest poprawa warunków treningowych dla sportowców. Wsparcie finansowe będą mogły otrzymać wnioski dotyczące budowy nowej, a także modernizacji już istniejącej infrastruktury sportowej. Obiekty w tej grupie zadań dedykowane są szczególnie klubom sportowym tak, aby mogły w komfortowych warunkach szkolić zawodników i rozwijać swoją działalność.
- Budowa i modernizacja infrastruktury aktywizującej społeczeństwo. Trzecią grupę stanowią zadania dotyczące budowy nowej i modernizacji istniejącej infrastruktury sportowej (nieprzyszkolnej), która umożliwi lokalnym społecznościom aktywne spędzanie czasu wolnego i organizację współzawodnictwa sportowego. Dostęp dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów do tego typu obiektów stanowi ważny element profilaktyki zdrowotnej. Ministerstwo zachęca, aby inwestycje dofinansowane w ramach tego zadania, korelowały z aktywnościami, które chętnie podejmują mieszkańcy danej gminy czy miejscowości.
O dofinansowanie zadań inwestycyjnych w ramach Programu mogą się ubiegać:
- jednostki sektora finansów publicznych określone w art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. 2023 poz. 1270, z późn. zm.), posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność w dziedzinie kultury fizycznej,
- stowarzyszenia, fundacje i inne posiadające osobowość prawną podmioty, powstałe najpóźniej w dniu 31 grudnia 2020 r. prowadzące działalność w zakresie kultury fizycznej, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników,
- spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną, utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego.
Złożenia wniosku dokonuje się wyłącznie za pomocą systemu elektronicznego AMODIT, dostępnego na stronie internetowej pod adresem: www.wnioski.msit.gov.pl.
Więcej informacji na stronie BIP Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Źródło: MSiT