Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podwyżki dla nauczycieli a wyrównanie do płacy minimalnej - czy wiemy coś więcej?

Podwyżki dla nauczycieli a wyrównanie do płacy minimalnej - czy wiemy coś więcej? fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich zwrócił się końcem lutego do resortu edukacji z wnioskiem o przedstawienie interpretacji potwierdzającej, że podwyżka wynagrodzenia zasadniczego jest liczona wraz z wyrównaniem wypłaconym już od 1 stycznia 2024 r. do płacy minimalnej, dla nauczycieli którzy nie osiągnęli wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pisemna odpowiedź do ZPP jeszcze nie została przekazana. Jak jednak udało się ustalić podczas posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST 15 marca br. resort edukacji rozważa jeszcze kierunek ewentualnej odpowiedzi.

Podczas Zespołu wywiązała się szersza dyskusja. Przedstawiciele strony samorządowej argumentowali, że podwyżki obowiązują z mocą wsteczną, stąd podstawa do wypłaty dodatku wyrównawczego odpadła. Dyrektor Jerzy Jakubczuk z Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym poprosił o przesłanie wszelkich materiałów i argumentów, tak aby MEN mogło pochylić się nad tematem. Dodatkowo ZPP wystąpił o wyliczenie przez MEN skutków finansowych podwójnego finansowania podwyżek wynagrodzenia w zakresie kosztów, które zostały już poniesione na wyrównanie płac nauczycieli którzy po 1 stycznia 2024 r. nie osiągali płacy minimalnej i przekazanie jednostkom samorządu terytorialnego zwiększonych środków finansowych na ten cel. Ze względu jednak na złożoność pensji nauczycieli MEN nie jest w stanie takich skutków oszacować.

Ponieważ termin wypłaty podwyżek, zgodnie z ustawowym założeniem upływa końcem kwietnia, resort edukacji zadeklarował, że do tego momentu zajmie oficjalne stanowisko i przekaże go do publicznej wiadomości, tak aby samorządy i szkoły miały czas na podjęcie odpowiednich działań. 

Pt., 22 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka