W środę 20 marca br. w Powiecie Polickim odbyła się transgraniczna debata międzypokoleniowa pod hasłem "Partycypacja obywatelska młodzieży - warta czy nie warta zachodu?".
Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu "Dwa powiaty, dwa narody, jeden region" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Małych Projektów INTERREG VIA, w związku z jubileuszem 25-lecia współpracy polsko-niemieckiej obu powiatów: Powiat Policki i Powiat Vorpommern-Greifswald.
Uczestników debaty przywitał Starosta Policki Andrzej Bednarek. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządów powiatowych, młodzież z Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach i Niemiecko-Polskiego Gimnazjum w Loecknitz.
Uczestnikami debaty byli między innymi: Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Pełnomocnik ds. spraw współpracy międzynarodowej Powiatu Vorpommern-Greifswald Martin Hanf, były Dyrektor Wydziału ds. Młodzieży Powiatu Vorpommern-Greifswald Gerd Hamm, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach Mateusz Rożalski, Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Niemiecko-Polskiego Gimnazjum w Löcknitz Lennart Pfeifer, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży Marcin Głuszyk, Dyrektor Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach Agata Jarymowicz i Przewodnicząca Komisji ds. Zagranicznych jako Przedstawiciel Młodzieżowej Rady Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Sofiia Galajda.
Spotkanie było okazją do dyskusji na takie tematy jak:
- Jakie perspektywy przed młodymi ludźmi z Polski i z Niemiec otwiera edukacyjna współpraca transgraniczna?
- Jak młodzi ludzie korzystają z tych perspektyw - kwestie edukacyjne, czy może także związane z kulturą, relacjami czy może pracą docelowo po stronie niemieckiej?
- Jak wygląda codzienna integracja młodych ludzi na pograniczu polsko-niemieckim? Jak udaje się pokonać te bariery i czy tak naprawdę one istnieją?
- Jak wygląda funkcjonowanie polsko-niemieckiej szkoły? Trochę o historii, rozwoju i bieżącej działalności
- Od czego zależy zaangażowanie młodych ludzi - czy czują, że ich postulaty są wysłuchiwane przez dorosłych, a potem realizowane?
- Czy młodzież w Polsce i w Niemczech ma ambicje, by współdecydować o sprawach, które ich dotyczą?
- Jak powinno wyglądać pobudzanie aktywności społecznej i obywatelskiej młodych ludzi?
- Czy są przykłady doświadczeń transgranicznych w tym zakresie - czego możemy uczyć się z Niemiec, a co stanowi dobry wzór z Polski?
- Jakich tematów może dotyczyć partycypacja obywatelska młodych ludzi?
- Czy starsi są wyrozumiali wobec potrzeb i inicjatyw młodych ludzi?
- Tego dnia organizatorzy przewidzieli dla młodzieży kilka atrakcji, w tym konkurs wiedzy o partnerskich samorządach oraz występ artystyczny w wykonaniu byłych wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży.
Transgraniczna debata międzypokoleniowa była pierwszym wydarzeniem organizowanym przez Powiat Policki. Jej celem było zwrócenie uwagi na młode pokolenie na pograniczu polsko-niemieckim, które stanowi przyszłość naszego regionu.
Źródło: www.policki.pl