Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Luboniu zakończyły się pierwsze dni patrona miasta i zainaugurowało działalność Forum Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego

W Luboniu zakończyły się pierwsze dni patrona miasta i zainaugurowało działalność Forum Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego fotolia.pl

18 listopada w Katolickiej Szkole Podstawowej nr 6 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Luboniu odbyła się sesja inaugurująca działalność Forum Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego. Tematem sesji było dziedzictwo myśli pedagogicznej bł. Edmunda Bojanowskiego.

Forum to kontynuacja spotkań lubońskich, które przez siedem kolejnych lat odbywały się w ramach Dni Kultury Solidarności. Brali w nich udział przedstawiciele organizacji społecznych i Kościoła oraz twórcy, którzy w swojej pracy identyfikują się z postawą i programem bł. Edmunda Bojanowskiego, poświęconym pracy organicznej i pedagogice. Forum, które 18 listopada oficjalnie rozpoczęło swoją działalność, będzie stanowić stałą strukturę pracy twórczej i działalności opiniotwórczej na rzecz tworzenia programu powstającego Muzeum Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego. W pracach nad Muzeum, obok głównego organizatora, Fundacji Dziedzictwa bł. Edmunda Bojanowskiego, biorą udział osoby i organizacje współdziałające w ramach Wielkopolskiej Resursy Kultury Pamięci, w tym w szczególności.: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy, Fundacja Kolegium Wigierskie i Instytut Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono. W zakresie metod pracy twórczej Forum będzie korzystać z dorobku Kolegium Wigierskiego, sprawdzonych m.in. w działalności Wielkopolskiej Resursy Kultury Pamięci.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Dni Patrona Miasta – bł. Edmunda Bojanowskiego, które odbyły się w Luboniu w dniach 12-14 i 18 listopada – po raz pierwszy w historii miasta. Organizowane są po to, aby przypomnieć sylwetkę społecznika, który gromadził wokół siebie ludzi zjednoczonych wspólną ideą i odpowiedzialnych za lokalną wspólnotę oraz promować wartości i myśli, zwłaszcza pedagogiczne, które były bliskie bł. Edmundowi Bojanowskiemu.

Oficjalne otwarcie Forum poprzedziła Msza św.  w Sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego, pod przewodnictwem ks. prałata Jana Stanisławskiego, kanonika-seniora Kapituły Katedralnej w Poznaniu. Sesja inauguracyjna odbyła się stacjonarnie oraz w formie zdalnej, za pośrednictwem kanału YouTube. Forum oficjalnie otworzyli: s. Kornelia Silna – Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Luboniu, Małgorzata Machalska – burmistrz Lubonia oraz Waldemar Rataj – prezes Fundacji Kolegium Wigierskie, który jednocześnie był moderatorem sesji. Uczestnicy wysłuchali trzech wykładów. Pierwszy, księdza prałata Jana Stanisławskiego pt. „Pedagogika bł. Edmunda Bojanowskiego w związku z myślą chrześcijańską i nauką Kościoła”, prezentował  myśl pedagogiczną bł. Edmunda Bojanowskiego w szerokiej perspektywie kultury klasycznej, a w szczególności chrześcijańskiej. Drugi wykład, zatytułowany „Aktualność myśli pedagogicznej bł. Edmunda Bojanowskiego dla współczesnej edukacji w Polsce i na świecie” wygłosiła s. dr hab. Maria Loyola Opiela, prof. KUL, sł. BDNP. Ostatnia prelekcja została wygłoszona przez Michała Mikołajczaka, teologa, pedagoga muzealnego, członka Wielkopolskiej Resursy Kultury Pamięci i nosiła tytuł „Pedagogika bł. Edmunda Bojanowskiego i jej wpływ na rozwój człowieka w wymiarze indywidualnym i społecznym – perspektywa polskiej kultury pamięci”.

Zaprezentowane podczas sesji lubońskiej kwestie będą omawiane podczas kolejnych sesji Forum, które będą odbywać się odtąd w różnych miejscach związanych historycznie z działalnością Edmunda Bojanowskiego oraz w miejscach, gdzie działają organizacje kultywujące jego dziedzictwo. W szczególności Forum będzie funkcjonować tam, gdzie działają zgromadzenia sióstr służebniczek, których założycielem był bł. Edmund.

Organizatorami wydarzenia byli: Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Luboniu, Fundacja Kolegium Wigierskie, Katolicka Szkoła Podstawowa nr 6 w Luboniu oraz Miasto Luboń.

Sob., 18 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: