Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

#SzkołaPamięta 2023 – zgłoszenia do 27 października

#SzkołaPamięta 2023 – zgłoszenia do 27 października fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji i Nauki już po raz piąty zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w akcji „Szkoła Pamięta”. To zachęta dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń
i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z użyciem hasztagu z nazwą akcji. Finał akcji zaplanowano na 30 października!

Aby wziąć udział w akcji, szkoły, przedszkola i placówki oświatowe powinny wypełnić ankietę dostępną w Strefie Pracownika SIO (w zakładce Ankiety). Na zgłoszenia MEiN czeka do 27 października br. do godz. 23.59. Finał akcji został przewidziany 30 października br.

Każda placówka, która zgłosi chęć udziału w akcji #SzkołaPamięta, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.

Propozycje działań

W ramach akcji szkoły, przedszkola i placówki oświatowe mogą realizować różne działania. Może to być np.:

  • odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii;
  • uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy;
  • przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii;
  • przygotowanie prac plastycznych, nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych;
  • odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat;
  • zorganizowanie wycieczki patriotycznej;
  • spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu;
  • opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej;
  • wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.

To jednak tylko propozycje działań. Resort edukacji chętnie pozna również inne inicjatywy przygotowywane przez przedszkola, szkoły i placówki oświatowe z całego kraju. MEiN zachęca do zamieszczania informacji
o realizowanych działaniach na stronach internetowych oraz postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

O akcji

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominani są zarówno bliscy, jak też Ci, którzy zapisali się w historii – ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Akcja „Szkoła pamięta” ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności.

#SzkołaPamięta w liczbach

Akcja „Szkoła pamięta” rozpoczęła się w 2019 r. W 2022 roku w akcji wzięło udział ponad 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół (11 208). Największą popularnością inicjatywa cieszyła się wśród uczniów z: Mazowsza (prawie 200 tys. uczniów z 1496 szkół), Wielkopolski (150 tys. uczniów z 1246 szkół), Pomorza (100 tys. uczniów z 753 szkół) i Podkarpacia (76 tys. uczniów z 726 szkół). W ramach akcji uczniowie i nauczyciele odwiedzali lokalne miejsca pamięci, porządkowali opuszczone mogiły, poznawali historię swojego regionu, przygotowywali wystawy i gazetki ścienne, a także uczestniczyli w spotkaniach z popularyzatorami historii.

Czw., 19 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka