Minister Edukacji wydał rozporządzenie regulujące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych.
10 października w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 2175 pojawiło się rozporządzenie wydane kilka dni wcześniej przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.
Rozporządzenie określa rodzaje publicznych placówek kształcenia ustawicznego oraz zadania publicznych placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego oraz branżowych centrów umiejętności; warunki, organizację i tryb prowadzenia kształcenia ustawicznego w poszczególnych formach pozaszkolnych, w tym wymogi, jakie powinien spełniać program nauczania; sposoby potwierdzania efektów kształcenia uzyskanych w wyniku ukończenia kształcenia prowadzonego w poszczególnych formach pozaszkolnych; wzory dokumentów wydawanych po ukończeniu kształcenia prowadzonego w formach pozaszkolnych, o których mowa w art. 117 ust. 1a pkt 1–4a ustawy Prawo oświatowe (wyszczególnione kursy i turnusy doszkalające), a w przypadku innych kursów – zakres informacji, jakie umieszcza się na zaświadczeniu wydawanym po ukończeniu kształcenia w tej formie; przypadki, w których turnus dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników może być prowadzony w więcej niż jednym zawodzie; tryb zwalniania osób o niskich dochodach z całości lub części opłat za kształcenie prowadzone w wyszczególnionych w Prawie oświatowym formach pozaszkolnych oraz warunki i tryb zwrotu opłaty w szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych.
Rozporządzenie zawiera załączniki stanowiące wzory zaświadczeń o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego, o ukończeniu kursu umiejętności zawodowych, o ukończeniu kursu kompetencji ogólnych, o ukończeniu turnusu dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, a także Branżowego Certyfikatu Umiejętności.
Nowe rozporządzenie zastępuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.