Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dzieci dbają o środowisko – XVI odsłona akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Dzieci dbają o środowisko – XVI odsłona akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” fot.pixabay

Trwa XVI edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który pomaga nauczycielom w skutecznym i kreatywnym przekazywaniu wiedzy o klimacie. Zapisy ruszyły 1 września na www.przyjacielenatury.pl, partnerem merytorycznym jest UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska.

Ekologia jest ważna dla dzieci i nastolatków

Badanie z 2022 roku wskazuje, że to właśnie nauczyciele są dla dzieci głównym źródłem wiedzy na temat zmian klimatu. Oznacza to, że pedagodzy mają ogromne pole do popisu w zakresie zagospodarowania uwagi swoich podopiecznych i przekazania im rzetelnych, sprawdzonych informacji w intrygującej i pobudzającej myślenie formie. Większość badanych uczniów uważa też, że poprzez różnorodne działania można powstrzymać zmiany klimatyczne. To wyraźny znak: uczniowie są gotowi do działania, a my – dorośli z pewnością nie powinniśmy zaprzepaszczać szansy na proekologiczną edukację. Sprawdźmy zatem, jak skutecznie przekazywać wiedzę.

Edukacja ekologiczna zaczyna się w przedszkolu i szkole

Istnieje wiele form aktywności ekologicznych realizowanych w szkołach – wymieniają je badane dzieci: akcje specjalne takie jak Dzień Ziemi, tematyczne konkursy czy uczestnictwo w kole zainteresowań.

Ekologia jest obecna także w podstawie programowej. Zagadnienia dotyczące planety pojawiają się w podstawach różnych przedmiotów, takich jak geografia, biologia i chemia – to dotyczy jednak dzieci starszych. W przypadku młodszych uczniów edukacja o środowisku obejmuje głównie blok zajęć przyrodniczych.

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeszcze więcej ekologicznej wiedzy

We wrześniu ruszyła XVI odsłona akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” realizowana w roku szkolnym 2023/2024. Program już od 16 lat jest organizowany przez markę Kubuś i dociera z ekologiczną edukacją do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III. Do tej pory, we wszystkich edycjach programu wzięło udział ponad 9 milionów dzieci z całej Polski.

Akcja oferuje nauczycielom dodatkowe wsparcie w formie zaprojektowanych przez ekspertów scenariuszy lekcji dla podopiecznych. Różnorodne materiały dopasowane są do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym lub uczniów szkół podstawowych. Są to scenariusze lekcji, foldery dla nauczyciela, audiobooki, filmy, bajki i inne formy kreatywnych zabaw edukacyjnych.

Jak zostać przyjacielem natury?

Zapisanie się do programu jest niezwykle proste, wystarczy wypełnić formularz na stronie przyjacielenatury.pl/zapisz-sie/. Po wysłaniu zgłoszenia, placówki dostają od organizatora materiały w formie elektronicznej, na które składają się foldery edukacyjne, scenariusze lekcji, pomoce dydaktyczne, karty pracy i inne materiały audiowizualne. W ramach starannie przygotowanych scenariuszy lekcyjnych dzieci poznają szerokie spektrum zagadnień, m.in.: jak chronić naturalne zasoby Ziemi, czym jest pogoda i klimat, jakie są gatunki chronione w Polsce, jak poprawnie segregować odpady, dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz… jak ważna jest deszczówka? Po zrealizowaniu materiałów placówka otrzymuje certyfikat przyznający tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

Źródło: IP

Czw., 12 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska