Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Communicatio Pro Publico Bono. Film dokumentalny o zbrodni na rodzinach Ulmów i Goldmanów

Communicatio Pro Publico Bono. Film dokumentalny o zbrodni na rodzinach Ulmów i Goldmanów fot. canva

Już w najbliższy piątek, 8 września br. o godz. 21:30 w TVP 1, będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o zbrodni na rodzinach Ulmów i Goldmanów.

„Historia jednej zbrodni” - bo taki tytuł nosi ta realizacja - odnosi się do wydarzeń z 24 marca 1944 roku z Markowej, kiedy to niemieccy żandarmi pod dowództwem Eilerta Diekena wkroczyli do domu rodziny Ulmów, gdzie rozstrzelali ukrywającą się tam rodzinę Goldmanów, a także gospodarzy wraz z dziećmi.

Główną linię narracyjną filmu budują niepublikowane dotąd dokumenty oraz zdjęcia archiwalne. W sumie reżyser dysponował trzema obfitymi zbiorami zdjęć: wykonanymi przez Józefa Ulmę, czyli jedną z ofiar zbrodniarza Eilerta Diekena. Reżyserowi Mariuszowi Pilisowi udało się dotrzeć do ostatnich świadków zbrodni w Markowej, jak też do córki oprawcy rodziny Ulmów.

Przeprowadzone, na potrzeby filmu, śledztwo dziennikarskie wykazało szokującą prawdę – niemiecki „kat z Markowej” nie dość, że nigdy nie poniósł konsekwencji za swoje czyny, to jeszcze cieszył się szacunkiem i pełnił urząd publiczny w powojennych Niemczech. Jedna z córek Eilerta Diekena przez lata była przekonana, że jej ojciec, podczas pełnienia służby w Łańcucie „wyświadczył ludziom wiele dobra”.

Film ten jest dla Muzeum Ulmów ważnym narzędziem dyplomacji i edukacji, a sama Markowa staje się kluczową przestrzenią w procesie konstruowania przekazu, dotyczącego prawdy, w niełatwej dla nas historii II wojny światowej.

Wydaje się, że doprowadzono do sytuacji, w której w Niemczech dzisiaj mamy do czynienia z pewnym ugorem, jeżeli chodzi o pamięć historyczną, a zwłaszcza o pamięć II wojny światowej – mówił Mariusz Pilis podczas prapremiery filmu 6 czerwca w Markowej, podkreślając, że jest to pole do budowania naszej polityki historycznej względem Niemców.

Mariusz Pilis, wykraczając poza rolę reżysera i dokumentalisty, stał się dyplomatą obywatelskim, przejmując inicjatywę w sprawie. Doprowadził ją do pewnego punktu, co pokazuje film. Więc jest to też pewnego rodzaju pytanie do nas wszystkich, szczególnie do markowian, ale również do mnie i całego zespołu Muzeum, co my z tym możemy dalej zrobić – zauważa Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum Ulmów.

Zobacz zwiastun filmu - TUTAJ.

Źródło: PPB

Śr., 6 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: