Wbrew temu, co może sugerować tytuł, rada gminy nie weszła w "buty" PZPN, ale dość niefortunnie określiła regulamin stadionu miejskiego. I właśnie tą kwestią zajmował się organ nadzoru.
Wojewoda badał uchwałę w sprawie wprowadzenia regulaminu korzystania ze stadionu miejskiego i zauważył, że w załączniku do uchwały znalazły się przepisy istotnie naruszające prawo.
Rada gminy zawarła bowiem zapisy dotyczące tego, kto jest organizatorem meczu piłki nożnej, zasad wstępu na mecz na stadionie, a nawet parytetów co do ilości miejsc na stadionie dla kibiców drużyny gości oraz zasad odpowiedzialności organizatora za zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów piłkarskich.
Organ nadzoru wprost stwierdził, że zagadnienia dotyczące sposobu organizacji imprez na stadionie, a także związanymi z nimi obowiązkami organizatorów i zawodników znajdują się poza zakresem upoważnienia ustawowego przewidzianego w art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym.
Regulacje wprowadzone przez radę z całą pewnością nie dotyczą określenia ustalonego porządku zachowania się osób korzystających z gminnego obiektu użyteczności publicznej. Wojewoda przypomniał również, że przepisy regulaminu mają dotyczyć sposobu korzystania z takiego obiektu, a nie sposobu organizacji imprez na stadionie.
Warunki organizacji imprez o charakterze masowym zostały już określone w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, zaś warunki organizacji imprez sportowych niemasowych wynikają zazwyczaj z postanowień oraz regulaminów wydawanych przez poszczególne związki sportowe, czy daną ligę sportową. Dotyczy to odpowiednio imprez o charakterze innym niż sportowy.
W efekcie rada gminy nie jest uprawniona do określania sposobu organizacji meczu piłki nożnej, co uczyniła w ww. regulaminie. W ocenie Wojewody uzasadnia to stwierdzenie nieważności tych regulacji.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubuskiego z 25.05.2023 r., znak: NK-I.4131.57.2023
Źródło: bip.lubuskie.uw.gov.pl