Narodowe Centrum Kultury zaprasza do udziału w konkursie pt. „Odkryj Swój Skarb/Język. Bogactwo językowe Rzeczypospolitej” na najciekawsze działania edukacyjne z zakresu pielęgnowania dziedzictwa lokalnego małych miejscowości, związane z językiem.
Używane do dziś w wielu regionach Polski dialekty i gwary języka polskiego oraz języki mniejszości to ważny element niematerialnego dziedzictwa Rzeczypospolitej, dlatego V edycję konkursu Narodowe Centrum Kultury poświęciło właśnie lokalnemu dziedzictwu językowemu.
W konkursie liczą się działania pielęgnujące i dokumentujące lokalnie używaną mowę, nie tylko w regionach kojarzonych zwykle z odrębnością językową jak np. Kurpie, Kaszuby czy Podhale, ale też w miejscach, których dziedzictwo językowe nie jest powszechnie znane.
Chcąc docenić i promować aktywności na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa, konkurs kierowany jest szczególnie do osób, które na co dzień działają w miejscach szerzej w Polsce nieznanych.
Ideą konkursu „Odkryj Swój Skarb” jest upowszechnianie i promowanie dziedzictwa kulturowego - materialnego i niematerialnego - małych miejscowości w Polsce. Lokalne dziedzictwo kulturowe pozwalające zachować pamięć i tradycję, budujące poczucie wspólnoty, wzmacniające identyfikację z miejscem, inspirujące do spotkania i wymiany dobrych praktyk traktowane są jako bezcenne skarby naszych małych ojczyzn.
Na autorów najlepiej ocenionych projektów czekają nagrody finansowe. Maksymalna pula nagród wynosi 20 000 zł. Przewidziane są dodatkowe nagrody w formie:
- udziału w wizycie studyjnej z warsztatami i prezentacją dobrych praktyk w obszarze troski o dziedzictwo lokalne;
- publikację do 20 najciekawszych przedsięwzięć w broszurze elektronicznej „Lokalne Inspiracje”.
Do konkursu mogą być zgłaszane działania zrealizowane od 15 czerwca 2021 r. albo będące już na zaawansowanym etapie realizacji, poprzez formularz dostępny tutaj. Termin zgłoszeń upływa 10 września 2023 r.
Wnioski będą oceniane w dwóch kategoriach:
- osób fizycznych i grup nieformalnych,
- osób prawnych i podmiotów nieposiadających osobowości prawnej.
Konkurs skierowany jest do w/w uczestników realizujących działania w miejscowościach liczących do 30 000 mieszkańców (na dzień składania wniosku).
Źródło: NCK