Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji powstanie w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji powstanie w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej fotolia.pl

Studio Filmów Rysunkowych zostało założone w 1947 roku przez braci Zdzisława i Macieja Lachura oraz Władysława Nehrebeckiego, Leszka Lorka, Alfreda Ledwiga, Mieczysława Poznańskiego, Aleksandra Rohozińskiego, Wiktora Sakowicza, Rufina Struzika i Wacława Wajsera. 1 września 1947 roku rozpoczęło działalność jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych działające przy redakcji Trybuny Robotniczej.

1 kwietnia 2011 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej, zostało przekwalifikowane w Studio Filmów Rysunkowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2015 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował o przekształceniu Studia Filmów Rysunkowych spółka z o.o. w państwową instytucję kultury, która rozpoczęła działalność w tej formule 18 grudnia 2015 roku.

Projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji

Projekt finansowany jest ze środków pochodzących z tzw. funduszy norweskich, czyli środków MF EOG (Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego) za dostęp do polskiego rynku, oraz ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Miasta Bielsko-Biała. Będzie to miejsce edukacji i rozrywki dla całej rodziny, ukazujące proces powstania filmu animowanego z przypomnieniem najważniejszych filmowych postaci oraz ich twórców.

Dzięki przebudowie, remontowi i wyposażeniu zespołu budynków Studia, możliwe będzie uruchomienie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji oraz realizowanie nowej oferty kulturalno-edukacyjnej, w tym wystawienniczej, co pozwoli przyciągnąć szeroką publiczność, zainteresowaną dziedzictwem w dziedzinie animacji i bajek. Ponadto możliwe będzie poprawienie obsługi odwiedzających oraz warunków funkcjonowania w całym kompleksie. Zakończenie inwestycji przewidziano na jesień 2023 roku.

Źródło: MKiDN

Śr., 17 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska