Blisko 80 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie, które trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943. Centrum Badania Opinii Społecznych przeprowadziło badanie mające na celu ukazać co o tych wydarzeniach historycznych sądzą i wiedzą Polacy.
Z zebranych danych wynika, że o powstaniu słyszała ogromna większość Polaków (89%). Spośród nich sześciu na dziesięciu (60%) twierdzi, że powstanie w getcie warszawskim jest obecnie ważne głównie dla Żydów. Mniej niż połowa (46%) uważa, że ma ono istotne znaczenie przede wszystkim dla Polaków, a ponad jedna trzecia (36%) – że dla ludzi starszego pokolenia.
Stosunkowo rzadko (7%) postrzegane jest jako wydarzenie ważne obecnie tylko dla osób, których życie związane jest z Warszawą. Siedmiu na stu ankietowanych (7%) uważa, że powstanie w getcie warszawskim mało kogo dziś interesuje.
Na przestrzeni dekady słabnie przekonanie, że jest to wydarzenie ważne przede wszystkim dla Żydów. Ponadto więcej osób niż w 2013 roku postrzega je jako istotne głównie dla Polaków, a mniej – jako istotne przede wszystkim dla starszych pokoleń.
Źródło: CBOS