Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RIO Opole: nauczycielowi należy się wynagrodzenie za gotowość do świadczenia godzin ponadwymiarowych

RIO Opole: nauczycielowi należy się wynagrodzenie za gotowość do świadczenia godzin ponadwymiarowych fotolia.pl

Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu udzieliła interpretacji, zgodnie z którą, nauczycielowi, który był opiekunem na wycieczce i z tego względu nie zostały zrealizowane godziny ponadwymiarowe w formie zajęć w szkole, przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych.

„Czy nauczycielowi, który przebywa poza granicami kraju jako opiekun młodzieży podczas wyjazdu w ramach Programu Erasmus+, należy się wynagrodzenie przysługujące za pracę w godzinach ponadwymiarowych, jeżeli godziny te nie zostały zrealizowane w ramach prowadzenia zajęć lekcyjnych w szkole?” – przed takim pytaniem stanęła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu, która otrzymała je od jednej ze szkół rolniczych. Potwierdziła ona jednak dotychczas obowiązującą interpretację.

„W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu należy udzielić twierdzącej odpowiedzi na zadane we wniosku pytanie, wskazując, że nauczycielowi, który nie zrealizował przydzielonych mu godzin ponadwymiarowych z przyczyn od niego niezależnych, lecz leżących po stronie szkoły, przy jednoczesnym wykazaniu przez tego pracownika gotowości do pracy w godzinach ponadwymiarowych, przysługiwać będzie wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.” – można przeczytać w opinii RIO pod sygnaturą NA.III-422-21/2022.

Jak wyjaśniła Izba, choć przepis bezpośrednio to regulujący został uchylony (dawne brzmienie art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela), to wokół niego została rozbudowana linia orzecznicza i interpretacyjna, zgodnie z którą nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe tylko wtedy, gdy przeszkoda (także niezawiniona) w ich odbyciu leży po jego stronie. Jeżeli natomiast nie odbył tych lekcji z innych przyczyn, chociażby niezawinionych, a nawet niezależnych od szkody, zachowuje prawo do takiego wynagrodzenia. Przywołano też, że doktryna zgadza się, iż mimo uchylenia dawnego brzmienia przepisu art. 35 ust. 4 Karty, świadczenie za godziny ponadwymiarowe nie zmieniło swojego charakteru i wynagrodzenie z tytułu godzin ponadwymiarowych, które nie zostały zrealizowane z powodu choroby ucznia, Dnia Edukacji Narodowej, rekolekcji, dni rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego czy też wycieczek szkolnych, ulegałyby zaliczeniu do wynagrodzenia postojowego. Z tego względu powinno brać się pod uwagę i stosować art. 81 § 1 Kodeksu pracy: „pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.”.

Pełną treść opinii można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu.

Pt., 7 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński