Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stypendium sportowe a „naganna postawa etyczna i moralna zawodnika”

Stypendium sportowe a „naganna postawa etyczna i moralna zawodnika” fot.pixabay

O tym, że brak jest podstaw do pozbawienia stypendium w przypadku utraty przez zawodnika zdolności do uprawiania sportu, czy zakończenia kariery pisaliśmy tutaj 

Jednak, czy organ stanowiący JST może przewidzieć w uchwale cofnięcie stypendium „gdy zawodnik rażąco naruszył przepisy prawa lub ogólnie przyjęte normy moralne”? Otóż zgodnie z niedawnym rozstrzygnięciem Wojewody Podlaskiego jest to niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa.

Organ nadzoru kontrolował uchwałę rady miejskiej, w której przewidziano możliwość cofnięcia stypendium sportowego z ww. powodów. Wojewoda zauważył, że sformułowanie takiego warunku wykracza poza dyspozycję art. 31 ust. 1 i 3 ustawy o sporcie.

Stypendia sportowe, nagrody oraz wyróżnienia, o których mowa w ww. przepisie, adresowane są do wszystkich osób fizycznych. Ustawodawca nie uzależnia dopuszczalności przyznania tych świadczeń od nienagannej postawy etycznej i moralnej.

Dodatkowo, powyższe warunki rada sformułowała w sposób niejasny. Użyto pojęć nieostrych i ocennych, co uniemożliwia dokonanie prawidłowej ich interpretacji i może skutkować dowolnością w stosowaniu sankcji polegającej na cofnięciu stypendium.

Zatem uchwalone przez radę miejską przepisy nie mogą być uznane za zgodne z prawem w sytuacji, gdy w danym akcie prawnym nie określono kryteriów pozwalających na stwierdzenie, co w danym przypadku może zostać uznane za „rażące naruszenie” oraz „ogólnie przyjęte normy moralne”.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego z 19.01.2023 r.

Źródło: edziennik.bialystok.uw.gov.pl 

Czw., 2 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak