Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Subwencja na wychowanie przedszkolne? - resort edukacji odpowiada

Subwencja na wychowanie przedszkolne? - resort edukacji odpowiada fotolia.pl

Resort edukacji nie planuje wprowadzenia zmiany polegającej na rozszerzeniu części oświatowej subwencji ogólnej również na pozostałe roczniki dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego, w formie w jakiej obecnie finansowane są dzieci sześcioletnie.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez ministra Dariusza Piontkowskiego na interpelację poselska (link). 

Jak wskazała Pani poseł w interpelacji, niektóre gminy wiejskie są w tak trudnej sytuacji finansowej, że muszą ograniczać liczbę oddziałów przedszkolnych, żeby spiąć budżet. W zeszłym roku sytuacja finansowa większości gmin wiejskich pogorszyła się. W tym roku i następnych latach ma nadal się pogarszać. Jedną z głównych przyczyn jest to, że samorządy tych gmin muszą dokładać coraz więcej do oświaty. W przypadku samorządowych przedszkoli dotacja do nich z budżetu państwa jest prawie 10-krotnie niższa niż koszty utrzymania tych placówek. Dlatego jednym z postulatów gmin jest, aby objąć subwencją oświatową także przedszkola (dziś objęte są nią tylko zerówki).

Minister Dariusz Piontkowski nie odniósł się merytorycznie do ewentualnych skutków tego typu rozwiązania, powielając jedynie ogólne zasady dotyczące finansowania zadań oświatowych. Dodał także, że na skutek wprowadzenia nowych wag do algorytmu dzielącego kwotę subwencji (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 12 lipca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022) zwiększono finansowanie przedszkoli o 304 mln zł w 2022 roku i o ok. 1 mld zł w 2023 roku w ramach objęcia subwencją nauczycieli specjalistów w przedszkolach.

Sob., 17 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka