Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polski projekt studentów PW zdobył międzynarodową nagrodę

Polski projekt studentów PW zdobył międzynarodową nagrodę fotolia.pl

Polski projekt SmartHEAL - inteligentny opatrunek do diagnostyki stanu ran przewlekłych, został zwycięzcą międzynarodowym w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona 2022. Studenci Politechniki Warszawskiej otrzymają 162 000 zł na dalszy rozwój swojego pomysłu. Polski zespół konkurował z młodymi innowatorami z całego świata.

SmartHEAL to precyzyjny, niedrogi i skalowalny inteligentny opatrunek ze zintegrowanym sensorem mierzącym poziom pH. Dzięki wykorzystaniu systemów komunikacji RFID (Radio-Frequency Identification) oraz monitorowaniu poziomu pH rany, SmartHEAL może ocenić jej stan i wykryć infekcję bez zdejmowania opatrunku, a więc bez naruszania tkanek. Personel medyczny może następnie przeanalizować dane i zastosować odpowiednie leczenie. Inteligentne opatrunki tworzą i zachowują zrównoważone środowisko wokół rany.

- Wszyscy nerwowo odklejaliśmy opatrunki lub plastry, aby zobaczyć, co się pod nimi dzieje. SmartHEAL, inteligentny opatrunek, wygrał międzynarodową nagrodę w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona, ponieważ dostarcza lekarzom i pacjentom kluczowej danej - poziomu pH - która mówi im, jak goi się rana. Może to poprawić leczenie i zapobiec infekcji, ratując życie. Mam nadzieję, że nagroda da zespołowi impuls do dalszego podążania trudną drogą wiodącą ku komercjalizacji -  Sir James Dyson, założyciel i główny inżynier w firmie Dyson.
 
Następne kroki
Po zakończeniu prób zespół rozpocznie badania kliniczne. Ich celem jest finalizacja procesu certyfikacji wynalazku w ciągu trzech najbliższych lat, co pozwoli rozpocząć dystrybucję i sprzedaż opatrunków w 2025 roku.

- Cieszymy się ogromnie, że w tym roku zostaliśmy Międzynarodowymi Zwycięzcami Konkursu Nagroda Jamesa Dysona! To dla nas wielka szansa, aby stać się częścią czegoś większego, czegoś, co – miejmy nadzieję – może zmienić świat. Dążymy do udoskonalenia naszego prototypu, uzyskania patentu i przejścia niezbędnych badań klinicznych w celu komercjalizacji SmartHEAL - powiedział zespół SmartHEAL, po zwycięstwie w międzynarodowym Konkursie Nagroda James Dysona.
 
Szacuje się, że w krajach rozwiniętych od 1% do 2% populacji doświadczy w ciągu swojego życia rany przewlekłej. Gwałtowny wzrost liczby osób starzejących się zwiększy te liczby, ponieważ gorsze gojenie się ran jest związane z wiekiem. 
 
Źródło: IP
Śr., 16 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska