Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wydatki rodziców na początku nowego roku szkolnego coraz większe!

Wydatki rodziców na początku nowego roku szkolnego coraz większe! fotolia.pl

Jak podaje CBOS - na początku roku szkolnego 2022/2023 przeciętne wydatki rodziców związane z potrzebami szkolnymi dzieci były znacznie wyższe niż w ostatnich latach. Na zaspokojenie potrzeb dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej, średniej lub branżowej (zakup podręczników, przyborów, strojów, obowiązkowe opłaty, np. ubezpieczenie, czesne, internat, stancja) rodziny wydały średnio 1536 zł, czyli przeciętnie o 303 zł więcej niż rok temu (125% kwoty zeszłorocznej).

W porównaniu z poprzednim rokiem wyraźnie (o 200 zł, czyli 20% kwoty ubiegłorocznej) wzrosła także wartość mediany deklarowanych wydatków, która w tym roku wynosi 1200 zł. Wysokość ogólnych kwot przeznaczanych przez rodziców na potrzeby edukacyjne dzieci w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zależy przede wszystkim od liczby uczniów w rodzinie, a im jest ona większa, tym wyższa jest średnia deklarowanych kwot.

Poniżej wykres z otrzymanymi danymi, z badania ankietowego przeprowadzonego przez CBOS.


* Wyniki dotyczące rodziców mających troje lub więcej dzieci w wieku szkolnym należy interpretować ostrożnie z powodu małej ich liczebności w badanej próbie

Źródło: CBOS

Śr., 9 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła