Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Dziedzictwo kulturowe jako jeden z głównych czynników atrakcyjności turystycznej regionu" - panel podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu

fotolia.pl

W trakcie XXXI Forum Ekonomicznego w ramach ścieżki tematycznej „Salon Przemysłu Turystycznego” odbył się panel pn. „Dziedzictwo kulturowe jako jeden z głównych czynników atrakcyjności turystycznej regionu”.

Podczas spotkania głos zabrali: prezeska zarządu w Fundacji Widowisk Masowych Nadiia Moroz-Olshanska, prezydent miasta Tarnobrzeg Dariusz Bożek oraz poseł na Sejm IX kadencji Krzysztof Piątkowski. Moderatorką panelu została prezeska Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Anna Komar.

Pierwszym tematem poruszonym w trakcie wydarzenia były oczekiwania turystów w trakcie zwiedzania naszego kraju. Zwrócono uwagę na to, jak ważna jest wymiana dziedzictwa kulturowego pomiędzy państwami. Nadiia Moroz-Olshanska doceniła wartość unikatowych wydarzeń Krakowa, takich jak Ulica Festival czy Marsz Smoków.

Aspektem zaobserwowanym w czasie pandemii był coraz większy udział widowisk plenerowych.

Poseł Krzysztof Piątkowski przywiódł przykład miasta Łodzi jako miejsca, w którym dziedzictwo kulturowe przyciągało najbardziej wymagających turystów. Łódź jako miasto robotnicze pełne fabryk, zaczęto postrzegać jako dzieło sztuki, dzięki czemu uplasowała się na 2. miejscu w zestawieniu Lonely Planet Best in Travel. Jako istotny czynnik, który sprawia, że turyści chcą odwiedzać miejsca na świecie, wyznaczono właśnie ludzi i ślady po ich działalności.

Zwrócono uwagę na to, jak pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego wpływa na gospodarkę poszczególnych miast. Przykładem jest znajdujący się pod pieczą Dariusza Bożka Tarnobrzeg, w którym z kopalni siarki utworzono jezioro pełne węgorzy i raków. Ten ruch i ukończenie wszelkich inwestycji, a także połączenie turystyki wokół jeziora a dziedzictwem kulturowym znajdującego się w Kolekcji Dzikowskiej. Doprowadziło to do ożywienia miasta i wybudowania wokół niego marki, a w konsekwencji chęć przedsiębiorców do inwestowania wokół tarnobrzeskiego jeziora.

Refleksja płynąca z panelu była następująca – organizując wydarzenia kulturowe pamiętajmy o tym, co dzieje się tu i teraz z poszanowaniem dziedzictwa, które za tym wszystkim idzie.

Związek Powiatów Polskich objął patronat nad tym wydarzeniem.

Źródło: www.forum-ekonomiczne.pl

Czw., 8 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska