Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Studencie, upewnij się, czy masz ubezpieczenie zdrowotne

Studencie, upewnij się, czy masz ubezpieczenie zdrowotne fotolia.pl

Rozpoczynając naukę na uczelni wyższej, zaczynając studia doktoranckie lub wracając po wakacyjnej przerwie na studia warto upewnić się, czy posiada się aktualne ubezpieczenie zdrowotne.

Zanim udasz się do lekarza
Jeśli chcesz się upewnić, czy jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, możesz to zrobić, logując się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Do logowania będzie potrzebny profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód).

Kto może Cię zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ
Żeby skorzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, powinieneś być zgłoszony do ubezpieczenia przez:

  •        członka rodziny (pracującego rodzica, inną osobę uprawnioną, np. małżonka rodzica albo dziadków, w przypadku gdy rodzice nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym) pod warunkiem, że nie ukończyłeś 26 roku życia
  •        uczelnię
  •        pracodawcę, jeśli podczas studiów pracujesz w ramach umowy o pracę
  •        współmałżonka, jeśli ma swój własny obowiązkowy tytuł do ubezpieczenia.

Na ubezpieczenie nie ma wpływu:

  •        rodzaj uczelni (studia państwowe czy prywatne)
  •        tryb studiów (studia w systemie dziennym, zaocznym czy wieczorowym).

Ważne: Uczelnia nie zgłosi Cię do ubezpieczenia zdrowotnego automatycznie. Aby mogła Cię zgłosić, sam musisz złożyć wniosek w dziekanacie.

Umowa o pracę
Jeśli pracujesz w ramach umowy o pracę, składkę zdrowotną opłaca za Ciebie pracodawca. Pamiętaj jednak, że kiedy skończy się Twoja umowa, ZUS wyrejestruje Cię z ubezpieczenia. Wtedy znów członek rodziny albo uczelnia powinni Cię ubezpieczyć.

Umowa zlecenie bez ubezpieczenia
Jeśli studiujesz i pracujesz na umowę zlecenie, a nie masz skończonych 26 lat

  •        Twój zleceniodawca nie opłaca za Ciebie składek zdrowotnych
  •        do ubezpieczenia zgłaszają Cię członkowie rodziny lub uczelnia.

 

Ubezpieczenie doktoranta
Jeśli jesteś uczestnikiem studiów doktoranckich, składkę do ubezpieczenia zdrowotnego może opłacać za Ciebie uczelnia. Co należy w takiej sytuacji zrobić?

  •        złożyć wniosek
  •        przedstawić oświadczenie o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu (w szczególności dotyczy to osób, które ukończyły 26. rok życia).

Cudzoziemcy studiujący w Polsce
Studenci obcokrajowcy spoza UE, by móc korzystać ze świadczeń zdrowotnych w Polsce, powinni:

  •        zawrzeć umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z oddziałem NFZ odpowiednim dla miejsca zamieszkania w Polsce
  •        sami opłacać comiesięczną składkę zdrowotnej.

Jeśli jesteś zainteresowany takim ubezpieczeniem, złóż wniosek w wojewódzkim oddziale NFZ lub w jednej z delegatur o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. W tym celu niezbędne jest okazanie dokumentów:

  •        paszportu wraz z dokumentem potwierdzającym legalny pobyt w Polsce (wiza, karta pobytu)
  •        dokumentu potwierdzającego posiadanie statusu studenta/doktoranta/uczestnika odpowiedniego kursu językowego (legitymacja lub zaświadczenie z uczelni)
  •        pozwolenia od rodziców na podpisanie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego (jeśli jest to osoba niepełnoletnia).
  •        dokumentu potwierdzający miejsce pobytu, m.in. kopia potwierdzenia zameldowania

Wyjątek stanowią studenci, którzy posiadają Kartę Polaka lub zaświadczenie o polskim pochodzeniu. Taką osobę do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza uczelnia, na której studiują.

Ważne: Studenci, którzy udają się na studia do innego państwa członkowskiego UE/EFTA, powinni zabrać ze sobą Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Zobacz, do czego uprawnia karta EKUZ.

Masz ukończone 26 lat?
Z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny możesz korzystać w okresie, w którym się kształcisz, nie dłużej jednak niż do 26 roku życia. Jeśli po tym czasie nadal studiujesz, do ubezpieczenia powinna zgłosić Cię uczelnia.

Ważne: Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa po 4 miesiącach od ukończenia studiów albo skreślenia z listy studentów.

 

Źródło: pacjent.gov.pl

Sob., 28 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska