Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Mała książka – wielki człowiek” – rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń bibliotek do kolejnej edycji projektu

„Mała książka – wielki człowiek” – rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń bibliotek do kolejnej edycji projektu fotolia.pl

Nie od dziś wiadomo, że książki wspierają rozwój dzieci, inspirują, rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Z roku na rok, na popularności zyskuje też kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której już ponad 3 miliony dzieci w Polsce otrzymały przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze. Z radością otwieramy rekrutację bibliotek do kolejnej odsłony projektu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zachęca biblioteki publiczne do wzięcia udziału w akcji i szerzenia miłości do książek wśród najmłodszych oraz zachęcania rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem! Z danych wynika, że w ubiegłym roku w projekcie uczestniczyło 6626 bibliotek, jednak ministerstwo ma wielką nadzieję, że w tym roku wynik ten będzie jeszcze większy.

Opis projektu:
Każde dziecko w wieku przedszkolnym (4-6 lat), które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków.

Zgłoszenie udziału w projekcie:
Aby wziąć udział w projekcie zainteresowane biblioteki publiczne, proszone są o wypełnienie (do 29 kwietnia 2022 r.) formularza zgłoszeniowego.

UWAGA: przez formularz do projektu zgłaszają się tylko biblioteki, które NIE uczestniczyły w edycji 2021/22! Biblioteki, które już są w projekcie, nie muszą się zgłaszać ponownie, przedłużenie udziału w projekcie nastąpi na podstawie złożonego raportu.

Co ważne - udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dzieci odbierających wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Biblioteki do projektu nie mogą zgłosić czytelnicy.

Korzyści z udziału w projekcie:
Wzrost liczby wiernych czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z Biblioteki i postrzegają ją jako miejsce przyjazne, w którym czują się swobodnie i bezpiecznie.

Zwiększenie liczby czytelników – nie tylko dzieci biorących udział w projekcie, ale także ich rodziców, którzy nierzadko odwiedzają Bibliotekę po raz pierwszy od wielu lat.

Dzięki rozdawaniu Wyprawek Czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów Małym Czytelnikom Bibliotekarze nawiążą bliższe relacje z czytelnikami i będą mogli razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.

Celem projektu jest upowszechnienie i zakorzenienie czytania książek od najmłodszych lat, a także sprawienie żeby czytanie książek stało się sposobem na wspólne spędzanie czasu przez rodziców i dzieci, a biblioteki stały się miejscem, w którym mały człowiek po raz pierwszy zetknie się z życiem kulturalnym.

Źródło: Instytut Książki

Śr., 13 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła