Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rezerwa subwencji czeka na stanowisko KWRiST

Rezerwa subwencji czeka na stanowisko KWRiST fotolia.pl

We wtorek 20 grudnia zostało przerwane pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zachowującego wysokość rezerwy subwencji oświatowej, zostało przerwane. Sejmowe komisje pracujące nad projektem chcą poznać stanowisko Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Wniosek o przerwanie pierwszego czytania projektu przez sejmowe komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, zgłosił podczas odbywającego się czytania poseł Waldy Dzikowski. Jego zdaniem, pierwsze czytanie należało przerwać, ponieważ dopiero w środę 21 grudnia sprawą miała zająć się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego i przyjąć w tej sprawie stanowisko.

Projekt nowelizacji, autorstwa posłów PSL, zakłada utrzymanie do 1 stycznia 2015 r. rezerwy subwencji oświatowej na dotychczasowym poziomie. Z rezerwy tej finansowana jest m.in. pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych.
Według obecnie obowiązujących przepisów, rezerwa ma być od 1 stycznia 2012 r. obniżona z 0,6 proc. do 0,25 proc. subwencji oświatowej. PSL podaje, że planowana na przyszły rok rezerwa na poziomie 0,25 proc. wyniesie 100 mln zł, natomiast tegoroczna rezerwa na poziomie 0,6 proc. wyniosła ponad 220 mln zł. To zmniejszenie środków o ponad połowę - zaznaczył w imieniu wnioskodawców Zbigniew Włodkowski (PSL).

Na tym samym posiedzenie wiceminister finansów Majszczyk podkreśliła, że zmniejszenie wysokości rezerwy subwencji oświatowej nie oznacza, że środki z niej zostaną przeznaczone na inny cel niż edukacja. Według niej zmniejszenie rezerwy to inny sposób dystrybucji środków z subwencji, gdyż rezerwa jest jej częścią. Środki, które nie znajdą się w rezerwie po jej zmniejszeniu, zostaną podzielone między samorządy tak jak cała subwencja, czyli zgodnie z algorytmem jej podziału.

Termin następnego posiedzenia połączonych komisji edukacji i samorządu, na którym mogłyby one wrócić do pierwszego czytania projektu, nie został we wtorek wyznaczony.

Źródło: inf. własna, samorzad.lex.pl

Komentarz DWW: Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że posłowie szanują procedurę, zgodnie z którą wobec każdego projektu aktu prawnego mającego skutki dla samorządu terytorialnego, musi zająć stanowisko Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Tej prostej i jasnej zasady nie zawsze stosuje rząd, tym bardziej więc cieszy, że pamiętają o niej posłowie.

Niedz., 25 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun