4 lutego br. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie wprowadzające zmiany w zasadach organizowania nauczania języka mniejszości narodowej przez uczniów mniejszości niemieckiej.
Nowelizacja dotyczy rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.
Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem od 1 września 2022 r. nauka języka mniejszości, dla uczniów mniejszości niemieckiej będzie prowadzona w formie dodatkowej nauki języka mniejszości w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Zmniejszono tym samym wymiar tygodniowy z 3 do 1 godziny.
Z rozporządzeniem można zapoznać się tutaj. Projekt tego rozporządzenia nie został przedłożony do zaopiniowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Zmiana powyższa, jak wskazywało Ministerstwo Edukacji i Nauki jest konsekwencją poprawki poselskiej nr 40 zgłoszonej podczas 44 posiedzenia Sejmu RP 14 grudnia 2021 r., w trakcie drugiego czytania rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2022, przyjętej przez Sejm RP na 45 posiedzeniu 17 grudnia 2021 r. Poprawka dotyczyła zmniejszenia wydatków o kwotę 39.800 tys. zł na część oświatową subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (rozdział 75801, dotacje i subwencje), z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków w części 83 - Rezerwy celowe na utworzenie nowej pozycji pn. "Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech".