Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nierówności w świecie nauki podczas pandemii

Nierówności w świecie nauki podczas pandemii fotolia.pl

Pandemia, a w szczególności okresy lockdownów prawdopodobnie negatywnie wpłynęły na efektywność pracy naukowczyń, co może zwiększyć nierówności na tle płci w świecie nauki. Naukowcy ewaluowani są często pod kątem liczby publikacji, a w latach 2020 i 2021 można było opublikować wiele artykułów dotyczących pandemii COVID-19.

Kobiety-akademiczki wykazywały mniejszą skuteczność: w dziedzinach od medycyny po nauki społeczne. Publikowały one także mniej prac czy to na tematy związane z pandemią, czy też ogółem. Stan taki może przełożyć się na nawarstwienie dysproporcji, m.in. w dostępie do wyższych stanowisk na najlepszych uniwersytetach.

Ekonomistki w artykule sprzed roku wskazywały, że pandemia generalnie uderza bardziej w kobiety – lockdown bardziej obniża produktywność kobiet niż mężczyzn przy pracy online. Chodzi m.in. o konieczność aktywnego zajmowania się starszymi członkami rodziny czy dziećmi, co przeważnie i niezależnie od kraju/kultury robią kobiety.

W innych dziedzinach nauki pandemia także spowodowała zwiększenie nierówności płciowych. Badania na naukowej literaturze medycznej pokazały, że wśród autorów artykułów dotyczących COVID-19, odsetek kobiet figurujących na pozycji pierwszego autora był o 19 proc. niższy niż w artykułach w tych samych czasopismach opublikowanych w 2019 r. – czytamy w Tygodniku Gospodarczym PIE

Ponadto, jak wykazały analizy oparte na wywiadach z naukowczyniami, akademiczki poświęcały także więcej czasu na zdalną pracę dydaktyczną ze studentami oraz gorzej niż mężczyźni oceniały swoje doświadczenia ze zdalnego uczestnictwa w konferencjach naukowych.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Czw., 8 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła