Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszył nabór wniosków „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”

Ruszył nabór wniosków „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” fotolia.pl

Można już składać wnioski w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytetu 2, Kierunku interwencji 2.1 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”. Nabór dotyczy zadań rozpoczynających się w 2021 r. Potrwa do 9 sierpnia.

„Infrastruktura bibliotek 2021-2025” to bezpośrednia kontynuacja i rozwinięcie realizowanego w latach 2011-2015 priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” oraz  priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”.

W jego ramach można ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięć polegających na budowie, przebudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji obiektu bibliotecznego wraz z jego wyposażeniem. Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek na jedno zadanie, które obejmie bibliotekę główną lub filię. Dofinansowanie wynosi od 500 000 zł do 2 250 000 zł. W pierwszym roku realizacji zadania ma obowiązek wnioskować o co najmniej 20% całkowitej kwoty.

Uprawnione do składania wniosków są samorządowe instytucje kultury - gminne biblioteki publiczne oraz gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne. Organem założycielskim takich instytucji powinna być gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska lub gmina miejska do 100 tys. mieszkańców.

Celem priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych poprzez:

  • dostosowanie infrastruktury gminnych bibliotek publicznych do współczesnych standardów;
  • stworzenie warunków do rozwijania kompetencji społecznych i kulturowych mieszkańców, w tym szczególnie dążenie do wzrostu ich kompetencji czytelniczych;
  • zwiększenie atrakcyjności usług bibliotecznych poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni i wyposażenie bibliotek.

Wnioski należy składać za pośrednictwem elektronicznego generatora wniosków dostępnego pod linkiem.

Szczegółowe informacje na temat składania wniosków, kryteriów udzielania dofinansowania oraz szkoleń przybliżających te zasady znajdują się na stronie Instytutu Książki.

Źródło: MKDNiS

Pt., 2 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś