Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiat Bolesławiecki ratuje Teatr

Powiat Bolesławiecki ratuje Teatr fotolia.pl

Działalność związana z szeroko pojętym pojęciem wspierania kultury przez samorządy powiatowe jest różna i zależy głównie od posiadania tego typu instytucji przez daną jednostkę, ale nie tylko. Poniżej przytaczamy Państwu informację o projekcie realizowanym przez Powiat Bolesławiecki na rzecz Teatru Miejskiego - siedziby Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu.

Projekt realizowany był w trzech obszarach, które wzajemnie się dopełniają: zagospodarowania przestrzeni i krajobrazu, edukacji kulturalnej i wsparcia sztuki współczesnej.

  • Zagospodarowanie przestrzeni i krajobrazu. Obszar ten dotyczy remontu i rozbudowy zabytkowego budynku Teatru Miejskiego - siedziby Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu.
  • Edukacja kulturalna realizowana jest z myślą o przyszłych odbiorcach propozycji teatralnych wyremontowanego Teatru Miejskiego. W tym zakresie prowadzona jest współpraca Młodzieżowego Domu Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, który przyjeżdża z własnymi ciekawymi spektaklami i prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Ciekawe projekty edukacyjne powstają także we współpracy z partnerskim Stowarzyszeniem „Fabryka Kultury" z Hoyeswerdy (Republika Federalna Niemiec).
  • Wsparcie sztuki współczesnej to działanie, które dotyczyć będzie przede wszystkim cyklicznej prezentacji współczesnej dramaturgii przez różne teatry zawodowe i amatorskie. W foyer teatru organizowane będą wystawy współczesnych artystów plastyków. Planowana jest również organizacja konkursów na wydarzenia kulturalne w ramach ogólnopolskich i regionalnych akcji.

Budynek zabytkowego Teatru remontowany jest w ramach programu rewitalizacji miasta, współfinansowanego przez Unię Europejska z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak wyglądała sytuacja wrzed wdrożeniem?

Prezentowany projekt jest całościowy i dotyczy kompleksowych działań w zakresie teatru. Nigdy wcześniej na terenie powiatu bolesławskiego nie podejmowano inicjatyw zmierzających do stworzenia profesjonalnej bazy w postaci budynku i zaplecza teatru oraz spójnego programu edukacji artystycznej, z naciskiem na edukację teatralną, która w rezultacie spowodowałaby ożywienie życia kulturalnego mieszkańców powiatu bolesławieckiego.

Historyczny budek teatru w Bolesławcu był pierwszą reprezentacyjną budowlą powstałą przy promenadzie otaczającej centrum Starego Miasta. W jego sąsiedztwie w XIX wieku lokowano okazałe mieszczańskie wille i inne ważne obiekty użyteczności publicznej: muzeum, odeon, gimnazjum. Budynek służył kolejno jako kameralna scena dworska, następnie po przebudowie w drugiej połowie XIX wieku, jako publiczny gmach teatralny. Pod koniec XIX wieku urósł do rangi wizytówki Bolesławca, był ważną instytucją, w której nie tylko grywano sztuki teatralne, ale również organizowano spotkania mieszkańców. W 2007 roku teatr, będący jedynym tego typu obiektem w mieście, został wyłączony z użytkowania w trybie natychmiastowym, z powodu złego stanu technicznego, co spowodowało znaczne zubożenie oferty kulturalnej i edukacyjnej. W tym samym roku rozpoczęto inwestycję - jego remont i rozbudowę.

Jakie było podejście do realizacji?

Realizacja inwestycji:

Pierwszym etapem projektu była modernizacja i rozbudowa Teatru Miejskiego - siedziby Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu. Remont dotyczy budynku zabytkowego, pozostającego pod nadzorem konserwatora zabytków. Pierwszy etap miał na celu wykonanie prac zabezpieczających obiekt przed zniszczeniem, w tym remont i wymianę przyłączy, wzmocnienie i wymianę konstrukcji, impregnację więźby i pokrycia dachu oraz rozbudowę obiektu w zakresie sanitariatów i zaplecza. W ramach drugiego etapu, zrealizowano m.in.: nowe wewnętrzne instalacje, system nagłośnienia, sygnalizacji pożaru, wymianę mechanizmów sceny, konserwację i renowację elementów widowni. Ostatnim etapem jest wyposażenie widowni w fotele, a sceny w urządzenia sceniczne. Budynek będzie również dostępny dla osób niepełnosprawnych. Całe zadanie ujęto w Lokalnym Planie Rewitalizacji Miasta Bolesławiec na lata 2007 - 2013.

W zmodernizowanym obiekcie będą realizowane wydarzenia kulturalne oraz zajęcia edukacyjne w pracowniach: teatralnej, wokalnej i tanecznej, prowadzone w ramach działalności Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu. Ponadto, aby zachować pierwotną funkcję Teatru, w budynku będą odbywać się cykliczne wydarzenia teatralne pn. „Powiat zaprasza". Tak więc podjęte działania inwestycyjne stały się inspiracją do powstania spójnej koncepcji działalności artystycznej.

Działania edukacyjne:

Aby przygotować przyszłych odbiorów do zaplanowanych w ramach projektu działań, podjęto szeroko zakrojoną edukację kulturalną, przede wszystkim w zakresie teatru. Partnerem dla Młodzieżowego Domu Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu stał się Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Podjęta współpraca dotyczyła organizacji dwóch bezpłatnych przedstawień teatralnych dla mieszkańców powiatu, finansowanych w ramach projektów ze środków pomocowych oraz organizacji warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży, prowadzonych przez pracowników teatru - profesjonalnych aktorów, scenografów i muzyków, w ramach realizowanych przez teatr programów unijnych i ministerialnych. Pierwszym spektaklem był „Szaweł" w reżyserii Jacka Głomba. Sztuka grana była w bardzo oryginalnej scenerii - w sali Galerii Concordia. Spektakl rozpoczął się na zewnątrz budynku, przy płonącym ognisku.

Spektakl został zorganizowany w ramach porozumienia zawartego przez Powiat Bolesławiecki, Stowarzyszenie Via Sudetica oraz Teatr w Legnicy, w ramach projektu „Teatr Polska", którego założeniem jest dotarcie do środowisk pozbawionych możliwości kontaktu z twórczością teatralną, a dla teatrów jest promocją reżyserów i aktorów. Drugi, bezpłatnym spektaklem był „Otello", wystawiony w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

W przedstawionych działaniach wzięło udział ponad 500 osób.

W tym czasie Młodzieżowy Dom Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu poszerzał swoja ofertę o inicjatywy realizowane w ramach ogólnopolskich i regionalnych projektów, takich jak: „Cała Polska Czyta Dzieciom" - z elementem własnej inicjatywy, impreza „Noc Poetów", parada „Morze Masek", zorganizowana w ramach Bolesławieckiego Święta Ceramiki we współpracy ze stowarzyszeniem „Fabryka Kultury" z Hoyeswerdy (Republika Federalna Niemiec) oraz władzami Powiatu Bautzen i Siegburg. „Morze Masek" było działaniem promocyjnym przed planowanym na grudzień br. otwarciem teatru. W paradzie udział wzięło ok. 100 uczestników, przebranych w kostiumy teatralne i około tysiąca mieszkańców - obserwatorów ulicznego działania.

Wszystkie te inicjatywy podejmowano z myślą o przyszłym odbiorcy propozycji realizowanych w budynku wyremontowanego Teatru.

Promocja sztuki współczesnej:

W ramach programu „Powiat zaprasza" planuje się prezentację współczesnej dramaturgii na deskach nowododanego do użytku Teatru, jako cyklu przedstawień teatralnych realizowanych przez teatry zawodowe, jak również amatorskie. Ponieważ Teatr pomyślany jest jako instytucja działająca w sposób interdyscyplinarny, planowane jest wykorzystanie foyer teatru jako miejsca ekspozycji, z przeznaczeniem na organizację wystaw współczesnych artystów plastyków. Planuje się również organizowanie konkursów w ramach ogólnopolskich i regionalnych akcji poświeconych twórcom kultury, jak np. Rok Czesława Miłosza.

Jakie są rezultaty realizacji tego projektu?

Modernizacja i remont budynku teatru współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.

Korzyści są niewymierne, skierowane na ochronę dziedzictwa narodowego, jakim jest budynek teatru starego i rozwój na jego bazie życia kulturalnego, poprzez organizację działań teatralnych i parateatralnych. Przygotowanie, szczególnie młodych ludzi, do odbioru późniejszych propozycji teatru jest bezcenne.

Jakie koszty są związane z tą inicjatywą?

Modernizacja teatru - 7 000 000 zł

Przedstawienia teatralne zrealizowane we współpracy z Teatrem w Legnicy - 10 000 zł

Warsztaty teatralne prowadzone we współpracy z w/w teatrem - 6 000 zł

Jak wygląda możliwość replikowania tego projektu?

Projekt wymaga wysokich nakładów finansowych, jeśli za zadanie przyjmiemy rewitalizację obiektu zabytkowego, aby w nim prowadzić działalność kulturalną Jeżeli stworzenie bazy do działań kulturalnych nie jest konieczne, realizacja projektu w zakresie edukacji teatralnej - spektakle, warsztaty, działania okołoteatralne - wymaga jedynie współpracy z profesjonalnym teatrem, jeśli takiego nie ma na terenie danej miejscowości.

Czw., 1 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka