Dyrektor szkoły nie może wyznaczyć osoby, która będzie go zastępować w czasie nieobecności. To zadanie rady gminy - stwierdza wojewoda dolnośląski.
Rada Miejska w Złotoryi uchwaliła statut nowoutworzonego gimnazjum. W załączniku do uchwały zawarła postanowienie, że „w przypadku nieobecności dyrektora jego obowiązki pełni wicedyrektor lub wskazany przez dyrektora nauczyciel."
Organ nadzoru uznał taką regulację za sprzeczną z ustawą o systemie oświaty. Zgodnie art. 39 ust. 7 w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.
Według wojewody dolnośląskiego oznacza to, że inny nauczyciel może zastępować dyrektora szkoły tylko w sytuacji, kiedy w szkole nie utworzono stanowiska wicedyrektora. Wskazanie tej osoby należy do kompetencji organu prowadzącego.
„Dyrektor szkoły nie ma samodzielnych uprawnień do wyznaczania osoby, która może go zastępować w czasie nieobecności. Rada Miejska nie posiada upoważnienia do przekazania kompetencji do wyznaczenia nauczyciela zastępującego dyrektora w czasie jego nieobecności" - konstatuje wojewoda.
Źródło: samorzad.pap.pl