Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomysły na zmiany w finansowaniu młodzieżowych ośrodków wychowawczych

Pomysły na zmiany w finansowaniu młodzieżowych ośrodków wychowawczych fotolia.pl

Jednym z tematów styczniowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu było funkcjonowanie młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

Kwestia ta została zgłoszona przez Związek Powiatów Polskich a zagadnienie opisywaliśmy tutaj.

Podczas posiedzenia Zespołu dyrektor Marcin Nowak zapewnił, że MEiN przyjmuje postulaty zgłoszone przez Związek Powiatów Polskich i postara się wypracować rozwiązania, które spowodują, że finansowanie wychowanków MOW-ów będzie bardziej korzystne dla powiatów, choć kwota przeznaczana na to zadanie jest wysoka - na niespełna 4 tys. wychowanków przekazywanych jest rocznie ok. 250 mln zł.

Nowy System Informacji Oświatowej umożliwia docieranie do informacji dotyczącej bieżącej liczby wychowanków, a nie tylko na koniec września i marca, jak było to w przypadku starego SIO. Z analizy wynika, że liczba wychowanków MOW rośnie w trakcie roku szkolnego - w tej chwili są oni finansowani z rezerwy oświatowej, z kryterium wzrost zadań (w 2020 roku było to 120 mln).

Pan dyrektor przedstawił pewną koncepcję, a mianowicie możliwość przyjęcia do naliczania subwencji dla MOW-ów nie stanu na 30 września, ale średniorocznego z całego roku szkolnego – w ocenie MEiN mogłoby to być nieco korzystniejsze dla powiatów. Resort edukacji przeanalizuje tę kwestię, przeprowadzi niezbędne stymulacje i przekaże przedstawicielom Zespołu informację w tej sprawie. 

Pt., 22 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka