Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kiedy zostaną zaszczepieni nauczyciele?

Kiedy zostaną zaszczepieni nauczyciele? fotolia.pl

Dzisiaj (15 stycznia 2021 r.- red.) ruszyły zapisy na szczepienia osób w wieku 80+. Natomiast w poniedziałek 18 stycznia uczniowie klas I-III mają wrócić do nauki stacjonarnej w szkołach. W związku z ciągle aktualnym zagrożeniem epidemiologicznym, nauczyciele wyrażają obawy przeciwko powrotowi do szkół oraz proszą, aby ich grupa zawodowa została zaszczepiona wraz z populacją osób w wieku 70+.

Nauczyciele prośbę swą motywują faktem, że  w  krajach zachodnich nauczyciele zarażają się prawie czterokrotnie częściej niż średnia w populacji.

Niezależnie od powodów medycznych, za szczepieniem razem z grupą osób 70+ nauczycieli przemawiają także względy społeczne i ekonomiczne. W maju realizowane będą egzaminy maturalne oraz egzaminy ósmoklasistów. W czerwcu sesje egzaminacyjne na uczelniach. Biorąc pod uwagę, że do uzyskania pełnej możliwej odporności potrzebnych jest kilka tygodni od drugiej dawki szczepionki, a pomiędzy dawkami szczepionki również występują 3-4 tygodnie przerwy w zależności od preparatu, oznacza to, że szczepienia nauczycieli powinny się zakończyć, a nie rozpocząć na początku kwietnia. Jeżeli w tym terminie nauczyciele nie zostaną zaszczepieni, prawdopodobne są znaczące zakłócenia ważnych egzaminów.

Uruchomienie placówek edukacyjnych po zaszczepieniu nauczycieli będzie miało istotny i pozytywny wpływ na gospodarkę. Jak podkreślają nauczyciele drogą do powrotu do normalnego nauczania w szkołach powinno być szczepienie nauczycieli, a nie tylko testowanie.

Pt., 15 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek