Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lublin zyskał nową, państwową instytucję kultury

Lublin zyskał nową, państwową instytucję kultury fotolia.pl

Muzeum Lubelskie w Lublinie od 1 stycznia 2021 roku zostało przekształcone w państwową instytucję kultury, Muzeum Narodowe w Lublinie. Działania zmierzające do takiego przekształcenia były prowadzone już od kwietnia 2020 roku.

Ochrona wartości historycznych i artystycznych kultury polskiej i światowej, w tym w szczególności dziedzictwa Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – to główne wartości, jakie przyświecały utworzeniu Muzeum Narodowego w Lublinie. Placówka powstała w maju 2020 roku. Od stycznia 2021 roku Lublin zyskał nową instytucję kultury pod nazwą Muzeum Narodowe w Lublinie, powstałe z połączenia Muzeum Narodowego i Muzeum Lubelskiego.

Od początku nowego roku, jedynym organizatorem muzeum jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Historia obecnego Muzeum Narodowego w Lublinie sięga 1906 r. To jedno z największych muzeów we wschodniej części Polski. Od 1957 r. jego siedzibą główną jest Zamek Lubelski wraz z unikalnym w skali Europy zabytkiem sztuki średniowiecznej – Kaplicą Trójcy Świętej. Oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie jest również Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej z siedzibą w Pałacu Lubomirskich. Na zakup Pałacu Lubomirskich Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał w 2017 r. dotację celową w wysokości ponad 10 mln zł.

Źródło: MKDNiS

Czw., 7 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska