W I etapie szczepień, który rozpocznie się 15 stycznia będą mogli wziąć udział nauczyciele. Resort edukacji zapowiedział również, że do końca ferii zimowych, wszyscy chętni nauczyciele klas I-III będą mogli zostać poddani testom na obecność koronawirusa. Testy będą bezpłatne.
Szczepienia będą realizowane w:
- przychodniach (POZ),
- szpitalach,
- szpitalach rezerwowych,
- u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.
Imienne listy nauczycieli szkół podstawowych, którzy chcieliby poddać się testom zbierają Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.
Ministerstwo opublikowało również listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami:
- Czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi?
Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli. - Czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach testowanie nauczycieli przedszkoli?
Na dziś przygotowujemy testowanie kadry nauczania początkowego w szkołach przed powrotem do nauki stacjonarnej w klasach I-III. - Kto odpowiada za testowanie nauczycieli?
Za proces testowania w powiatach odpowiadają powiatowe stacje sanepidu. - Co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować?
Testowanie jest dobrowolne. - Kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela?
O wyniku jest informowany pracownik. Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.
Więcej informacji na temat szczepień można uzyskać na stronie szczepimysie.
Źródło: MEN