Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MEN chwali swoje działania i odpowiada na pismo Prezesa Zarządu ZPP

MEN chwali swoje działania i odpowiada na pismo Prezesa Zarządu ZPP fotolia.pl

W wydanym stanowisku Związek Powiatów Polskich wyraził zaniepokojenie problemami oświaty w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, a także wyraził gotowość do pomocy i współpracy, by z powyższymi problemami walczyć. W piśmie przesłanym do Prezesa Zarządu ZPP Andrzeja Płonki, Ministerstwo Edukacji i Nauki ustosunkowało się do tej propozycji.

Dziękując za wyrażone stanowisko, ministerstwo odniosło się do panującej sytuacji. Chwaląc działania Ministra Edukacji i Nauki przekazano, że podejmowane decyzje mają na celu zagwarantowanie jak największego bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli w czasie pandemii.

Odniesiono się też do sierpniowej nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Jak czytamy w piśmie: „Proces decyzyjny oparty został o trzy filary: aktualną wiedzę dyrektora z zakresu profilaktyki zdrowia uczniów i nauczycieli oraz ich indywidualnej sytuacji, możliwości organu prowadzącego w zakresie organizacji oświaty i wychowania, a także specjalistycznej i empirycznej wiedzy powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie przyczyn i skutków epidemii”.

Zaznaczono, że państwowy powiatowy inspektor sanitarny posiada szereg narzędzi komunikowania się na odległość, które pozwalają mu w sposób szybki zareagować na zaistniałą sytuację epidemiczną.

„Wszystkie decyzje m.in. w zakresie wprowadzonych dodatkowych obostrzeń i ograniczeń w obszarze edukacji zostały podjęte w celu bezpiecznej działalności szkół i placówek oświatowych z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemicznej w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia - dla dobra dzieci oraz nauczycieli” – czytamy.

Wiceminister Marzena Machałek nawiązała do ograniczenia stacjonarnego funkcjonowania szkół, które z pewnymi wyjątkami obowiązywać będzie do 3 stycznia 2021 roku. Poinformowała również, że zalecenia i wytyczne płynące z Ministerstwa Edukacji Narodowej „zapewniają bezpieczne i higieniczne warunki pracy i nauki”.

Jak informuje MEN, „Departament Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia na bieżąco analizuje materiały i publikacje opracowywane w zakresie transmisji wirusa przez dzieci, przez organizacje międzynarodowe, w tym Światową Organizację Zdrowia, ECDC oraz CDC”.

Śr., 9 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska