Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fatalna sytuacja branży kinematograficznej. Będzie wsparcie dla kin studyjnych i dystrybutorów

Fatalna sytuacja branży kinematograficznej. Będzie wsparcie dla kin studyjnych i dystrybutorów fotolia.pl

W związku z epidemią koronawirusa branża kinematograficzna znalazła się w dramatycznej sytuacji. Wsparcia wymagają przede wszystkim niewielkie kina studyjne. Dlatego Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego a także Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zadecydowały o przeznaczeniu priorytetów pomocowych dla kin studyjnych i małych kin, a także producentów i dystrybutorów polskich filmów.

W ramach pomocy powstaną trzy nowe priorytety w Programach Operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zwiększony zostanie też budżet Programu Operacyjnego Produkcja filmowa. Nowe priorytety mają za zadanie pomóc branży kinematograficznej w przetrwaniu kryzysu wywołanego przez pandemię.

Propozycje ujęte w nowych priorytetach PISF obejmują trzy działania:

  1. Bezzwrotne pożyczki na przeciwdziałanie skutków COVID-19 w produkcji audiowizualnej na pokrycie kosztów wynikłych na skutek zachorowań na COVID-19 (wydłużenie  okresu zdjęciowego, wyższe wynagrodzenia dla ekipy, wydłużenie okresu najmu rekwizytów i scenografii). Przewidywany budżet to kwota do 39 mln zł.
  2. Wsparcie promocji polskiego filmu – dofinansowanie w wysokości 15 000 zł na jeden ekran miesięcznie dla podmiotów prowadzących kina studyjne oraz dla podmiotów prowadzących małe kina (mikroprzedsiębiorców), w których wyświetlane są polskie filmy. Przewidywany budżet to kwota do 43 mln zł.
  3. Wsparcie dystrybucji polskich filmów – dofinansowanie dla dystrybutorów na pokrycie kosztów P&A oraz licencji specjalnej, związanej z premierą i dystrybuowaniem filmu w kinie w czasie pandemii COVID-19. Przewidywany budżet to kwota do 75 mln zł.

Nabór i ocena wniosków będą prowadzone w sposób ciągły od 7 listopada 2020 r. Jako kwalifikowane będą uznawane koszty poniesione od 1 listopada 2020 r. do 31 kwietnia 2021 r. 

Źródło: MKiDN

Śr., 28 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska