Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwszy tydzień roku szkolnego za nami

Pierwszy tydzień roku szkolnego za nami fotolia.pl

Dzisiaj (10 września – red.) odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia, w której to podsumowano pierwszy tydzień roku szkolnego w nowej rzeczywistości – epidemii wirusa COVID -19.

Minister Dariusz Piątkowski poinformował, że niemal 100% placówek pracuje w normalnym trybie. W całej Polsce 46 placówek funkcjonuje w trybie zdalnym a 92 w trybie mieszanym, przy czym należy podkreślić, że ogólna liczba szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce wynosi 48,5 tys.

Poruszone zostały tematy, na które pytania najczęściej zadawali rodzice. Tematy te można podzielić na następujące kategorie.

Maseczki

W wytycznych ogólnopolskich nie ma obowiązku noszenia maseczek w szkole. Jednak część dyrektorów, ze względu na specyfikę szkoły wprowadziło w regulaminie swojej placówki zapis, aby uczniowie nosili osłony w częściach wspólnych placówki Również rodzic, jako osoba przychodząca z zewnątrz, jest zobowiązany maseczkę założyć. Ta zasada obowiązuje także w przedszkolach. Rodzic powinien też zdezynfekować ręce przy wejściu.

Mierzenie temperatury

W wytycznych nie ma obowiązku mierzenia uczniom temperatury. Jednak szkoły mogły samodzielnie zdecydować się na taki krok, przy czym należy pamiętać, że przed dokonaniem pomiaru potrzebna jest zgoda rodziców na zmierzenie dziecku temperatury.

Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego o stanie zdrowia dziecka

Nie ma podstawy prawnej, by dyrektor żądał od rodzica zrzeczenia się ewentualnych roszczeń z powodu zachorowania czy jakiejś krzywdy, która by się stała dziecku w szkole, niekoniecznie związanej z epidemią. Jest to niezgodne z prawem i dyrektor nie może żądać tego typu oświadczeń. Podobnie jak i oświadczeń o stanie zdrowia dziecka. W domyśle rozumie się, że jeżeli dziecko przychodzi do szkoły bądź jest przyprowadzane przez rodzica to jest ono zdrowe.

Źródło: MEN

Czw., 10 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek