W tym roku mija dokładnie sto lat od jednej z najważniejszych bitew świata – Bitwy Warszawskiej 1920. Z tej okazji Archiwa Państwowe przygotowały szereg inicjatyw upamiętniających to kluczowe wydarzenie. Jedną z nich jest wyjątkowy projekt „1920/2020. Archiwum Ożywione” realizowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe w warszawskiej przestrzeni miejskiej z udziałem trojga uznanych artystów wizualnych.
Od 13 sierpnia na Bulwarach Wiślanych oglądać będzie można murale Bartka Buczka i Mariusza Libla, powstałe w oparciu o materiały archiwalne z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dwa dni później, 15 sierpnia na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych odsłonięty zostanie rocznicowy obiekt autorstwa Karoliny Breguły.
Po raz pierwszy Narodowe Archiwum Cyfrowe zaproponowało trójce uznanych, współczesnych twórców realizację dzieł artystycznych w oparciu o archiwalne fotografie, nagrania i filmy ze swojego zasobu. Efektem ich pracy z materiałami dotyczącymi wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej są dwa murale usytuowane przy Bulwarach Wiślanych oraz obiekt na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych.
Te trzy interwencje artystyczne będą równocześnie okazją do rozmów o mniej eksponowanych wątkach wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej 1920. W ramach towarzyszących im wydarzeń edukacyjnych poruszone zostaną między innymi zagadnienie udziału kobiet w tych historycznych wydarzeniach. Już teraz zapraszamy na spacer z dr Anną Nowakowską-Wierzchoś po Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych szlakiem Ochotnicznej Legii Kobiet w dniu 15 sierpnia oraz plenerowy pokaz filmu „Polonia Restituta 1918-1920”, poprzedzony prelekcją dr Anny Nowakowskiej Wierzchoś, w Muzeum Warszawskiej Pragi w dniu 3 września.
Partnerami projektu są: Miasto Stołeczne Warszawa – Dzielnica Wisła, Urząd Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy, Muzeum Warszawy, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Projekt realizowany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych oraz w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości „Niepodległa”.
Źródło: www.nac.gov.pl