Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konferencja ministrów UE ds. kształcenia obowiązkowego

Konferencja ministrów UE ds. kształcenia obowiązkowego fotolia.pl

11 października odbyła się w Gdańsku konferencja ministrów Unii Europejskiej do spraw kształcenia obowiązkowego. W konferencji, oprócz ministrów – w tym Katarzyny Hall, uczestniczyli także przedstawiciele Komisji Europejskiej z Janem Truszczyńskim, Dyrektorem Generalnym Komisji Europejskiej do spraw Edukacji i Kultury.

Podczas obrad, którym przewodniczyła minister Katarzyna Hall, uczestnicy dyskutowali o roli i znaczeniu kompetencji językowych dla mobilności w aspekcie uczenia się przez całe życie i przyszłego zatrudnienia.
Minister Hall podkreśliła, że polska prezydencja w ramach przyjętego w obszarze edukacji priorytetu edukacja dla mobilności wspiera prace dotyczące kompetencji językowych, które są istotnym warunkiem mobilności edukacyjnej i zawodowej. Kompetencje te muszą być rozwijane już od najwcześniejszego etapu kształcenia. Znajomość języków jest bowiem nie tylko kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego i konkurencyjności, ale także zwiększania osobistej mobilności w celu podjęcia nauki lub pracy.

Ważnym elementem konferencji była wymiana doświadczeń i przykładów rozwiązań krajowych oraz omówienie różnorodności systemów edukacyjnych prowadzących do uzyskiwania najlepszych osiągnięć w nabywaniu wiedzy, umiejętności i kompetencji. Ministrowie zapoznali się z dokumentem opracowanym przez Komisję Europejską, przedstawiającym stan prac na rzecz poprawy podstawowych umiejętności, a także z doświadczeniami krajowymi dotyczącymi wdrażanych polityk, które zaprezentowali ministrowie edukacji z Holandii i Portugalii. Podczas dyskusji podkreślano, że system edukacji powinien odpowiadać na potrzeby uczniów o zróżnicowanych możliwościach i oczekiwaniach.

Gdańska konferencja ministrów UE do spraw kształcenia obowiązkowego była także okazją do zacieśnienia współpracy dwustronnej. W trakcie jej trwania podpisana została deklaracja w sprawie współpracy na rzecz rozwoju nauczania języka polskiego w Hiszpanii i języka hiszpańskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: men.gov.pl

Niedz., 16 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun