Rozpoczął się Tydzień Zakazanych Książek 2011 w bibliotekach. W wielu wypożyczalniach i czytelniach można zapoznać się z literaturą, która w różnych okresach i pod różnymi szerokościami geograficznymi została uznana za niedozwoloną.
Międzynarodowy Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) jest obchodzony od 24 września do 1 października 2011. Idea narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie wolność słowa jest dla społeczeństwa prawem fundamentalnym. Obchody Tygodnia rokrocznie organizuje American Library Association. Celem święta jest zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.
Polskie obchody zakazanych książek organizuje portal bibliosfera.net. W akcję włączyło się wiele bibliotek. W placówkach wyeksponowano wybrane z księgozbioru pozycje, które zostały z różnych powodów zakazane. W oleśnickiej bibliotece można odnaleźć specjalnie wydzielony regał z książkami zakazanymi oraz małą wystawę poświęconą zagadnieniom wolności, cenzury, podziemia czy drugiego obiegu. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie opatrzyła „wyklęte” pozycje naklejką "Ta książka była zakazana". W Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie trwa akcja „Uwolnij swój umysł – czytaj książki zakazane…”, w ramach której zorganizowano wystawę książek kontrowersyjnych . Pracownicy książnicy zachęcają do czytania „Archipelagu Gułag”, „Doktor Żywago”, „Roku 1984” czy „Szatańskich wersetów”.
Warto udać się do najbliższej biblioteki, by zapoznać się z interesującymi pozycjami, które z różnych powodów znalazły się w indeksie ksiąg zakazanych.