Kooperacja międzynarodowa szkół i przedsiębiorców finansowana z funduszy unijnych. To oferta również dla szkół branżowych. Wsparciem służy program "Erasmus plus" finansując partnerstwa współpracujące na rzecz innowacji i dobrych praktyk. Program daje możliwość pozyskania od 675 tys. zł na roczny projekt, do ponad 2 mln zł na przedsięwzięcie trzyletnie. Partnerstwo powinno mieć trzech partnerów z trzech różnych krajów programu. Celem partnerstwa może być albo opracowanie lub wdrożenie innowacyjnego rozwiązania edukacyjnego albo wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w wybranej dziedzinie. Celem kooperacji ma być poprawa jakości działań edukacyjnych i ich lepszego dostosowania do potrzeb rynku pracy i wymagań pracodawców. Wnioski przyjmowane będą do 21 marca.
Dwa rodzaje współpracy
Projekty partnerskie w sektorze edukacji zawodowej powinny być realizowane w dwóch typach:
- Partnerstwa strategiczne na rzecz innowacji: nakierowane na opracowanie, wdrożenie lub adaptację innowacyjnych rezultatów edukacyjnych, szkoleniowych, dydaktycznych oraz na intensywne upowszechnienie powstałych rozwiązań i produktów (zwanych rezultatami pracy intelektualnej). Przykładowe wymierne rezultaty projektów partnerstw na rzecz innowacji: moduły szkoleniowe, treści szkoleniowe w formie e-learningowej, raporty porównawcze, studia przypadku, materiały dydaktyczne, podręczniki, przewodniki szkoleniowe, instrukcje, procedury w zakresie uznawania efektów kształcenia, materiały do nauki języków obcych ukierunkowane na języki specjalistyczne.
- Partnerstwa strategiczne wspierające wymianę dobrych praktyk: mające przede wszystkim wspierać organizacje w tworzeniu i rozwijaniu sieci współpracy, podnoszeniu umiejętności i możliwości działania na poziomie międzynarodowym poprzez wymianę, porównywanie różnych pomysłów, rozwiązań, praktyk i metod pracy.
Działania możliwe do realizacji
- wymiana doświadczeń i dobrych praktyk;
- budowanie trwałych relacji między instytucjami z różnych sektorów oraz między kształceniem formalnym i nieformalnym w celu dzielenia się wiedzą i doświadczeniem;
- opracowywanie i wdrażanie nowych metod i materiałów szkoleniowych, włącznie z kształceniem w środowisku pracy oraz użyciem otwartych zasobów edukacyjnych;
- ułatwianie rozpoznawania i uznawania umiejętności i kompetencji w odniesieniu do krajowych i/lub europejskich ram kwalifikacji, a także opracowywanie elastycznych ścieżek kształcenia;
- wdrażanie Europejskiego systemu akumulowania i przenoszenia osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET) oraz europejskiego systemu zapewniania jakości w kształceniu zawodowym (EQAVET).
Projekt musi być zgodny z wybranymi priorytetami, które można znaleźć w Przewodniku po programie Erasmus+ na rok 2019 tutaj: http://erasmusplus.org.pl/ksztalcenie-i-szkolenia-zawodowe/akcja-2/. Długość trwania projektu określono na czas od 12 do 36 miesięcy. Początek projektu należy zaplanować pomiędzy 1 września a 31 grudnia 2019 r. Przykłady realizowanych projektów partnerstw strategicznych można znaleźć na Platformie Rezultatów Programu Erasmus+ pod adresem: http: //ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/.
Potencjalni beneficjenci
Partnerstwa finansowane przez Erasmus plus mogą zawierać szkoły branżowe, centra kształcenia praktycznego, ośrodki doskonalenia nauczycieli, przedsiębiorstwa, organizacje pracodawców, uczelnie wyższe, partnerzy społeczni, fundacje, stowarzyszenia branżowe, izby rzemieślnicze, władze lokalne i regionalne z krajów uczestniczących w programie Erasmus+. Wniosek do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji składa koordynator w imieniu całego partnerstwa.
Ile można pozyskać dofinansowanie
Dla projektów rocznych maksymalne dofinansowanie to 150 tys. euro. Dla projektów dwuletnich: 300 tys. euro. Maksymalne dofinansowanie to 450 tys. euro w przypadku projektów trzyletnich. Więcej informacji tutaj: http://erasmusplus.org.pl/ksztalcenie-i-szkolenia-zawodowe/ .