Ponad 200 projektów uczelni z całej Polski uzyskało dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ogłosił wyniki konkursu „Trzecia Misja Uczelni”.
Uniwersytet dla każdego –„Trzecia Misja Uczelni” to konkurs NCBR, agencji wykonawczej ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wpisujący się w ideę społecznej odpowiedzialności nauki, a jego celem jest opracowanie i realizacja programów kształcenia i działań dydaktycznych, kursów i szkoleń we współpracy z podmiotami działającymi na rzecz edukacji, takimi jak np. jednostki samorządu terytorialnego, czy organizacje pozarządowe. Dzięki niemu uczelnie mogły przygotować specjalne programy kształcenia, kursy oraz szkolenia skierowane do odbiorców spoza środowiska akademickiego.
Prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podkreśla, że „Innowacyjna gospodarka potrzebuje nie tylko dobrze wykształconych specjalistów, inżynierów i ekspertów, ale także kreatywnych, ciekawych świata osób, które są liderami w swoich społecznościach. „Trzecia Misja Uczelni” to konkurs, który otwiera przed ludźmi w różnym wieku – dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, czy seniorami – możliwości rozwijania pasji, czy zdobywania nowych kompetencji. Co jednak ważniejsze, to działanie dzięki któremu uczelnie mogą odkrywać i wspierać rozwój talentów osób, które mogą z czasem stać się lokalnymi liderami”.
W konkursie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój o dofinansowanie mogły starać się zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Dofinansowanie uzyskało 211 projektów z całej Polski, a jego łączna wartość to ponad 173,2 mln zł. Najwyżej ocenione projekty to „Uniwersytet Seniorom - nowatorskie podejście w edukacji osób dorosłych” Uniwersytetu Wrocławskiego oraz „Inżynierski Inkubator Przedsiębiorczości” Politechniki Warszawskiej.
Wśród wyłonionych projektów znalazły się także projekty takie jak m.in.:
- Trzeci Wiek Technologicznie,
- Zawody przyszłości - rozwój kompetencji młodzieży w kontekście przemian współczesnego świata,
- Politechnika Wielu Pokoleń,
- Akademia kreatywności - pomysł, potencjał, przedsiębiorca,
- Doradcy do Spraw Zdrowienia – wsparcie procesu zdrowienia i aktywizacji społecznej osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego,
- Innowacyjny Obóz Naukowy.
Uczelnie będę realizowały swoje projekty od 12 do 36 miesięcy. Z ich specjalnie przygotowanej oferty skorzysta przynajmniej 30 tysięcy osób.
Źródło: MNiSW