Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uwagi Rzecznika do opieki zdrowotnej nad uczniami

Uwagi Rzecznika do opieki zdrowotnej nad uczniami fotolia.pl

W sprawie projektu ustawy o opiece nad uczniami głos zabrał także Rzecznik Praw Dziecka.

W swoim wystąpieniu do Ministra Zdrowia Rzecznik zwrócił uwagę na kilka kwestii ogólnych.

Po pierwsze zauważył, że projekt reguluje kwestie opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą podlegającym obowiązkowi szkolnemu. Nie uwzględnia natomiast dzieci uczęszczających do przedszkoli – także będących placówkami oświatowymi. Rzecznik Praw Dziecka wielokrotnie postulował, by dzieci uczęszczające do placówek przedszkolnych były również objęte profilaktyczną opieką zdrowotną, w tym opieką stomatologiczną. W ocenie Rzecznika zasadne byłoby rozszerzenie zakresu podmiotowego projektu ustawy o dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym.

Po drugie zdaniem Rzecznika w projekcie brak jest określenia wspólnego standardu opieki medycznej nad uczniami (zdefiniowania, co jest istotą tej opieki medycznej), co utrudnia realizację zadania wyrównywania szans w zapewnieniu dostępu do profilaktycznej opieki zdrowotnej dla wszystkich uczniów.

Po trzecie w projekcie zostały określone zadania na rzecz zabezpieczenia potrzeb uczniów z niepełnosprawnością i przewlekle chorych. Rzecznik z zadowoleniem przyjął fakt, że dostrzeżono i uwzględniono szczególne potrzeby tych grup. Jednak rozdział 4 projektu ustawy miał uregulować sprawowanie opieki nad uczniami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi podczas pobytu w szkole, jednakże przepisy tego rozdziału są zdaniem Rzecznika zbyt ogólnikowe i nie wskazują konkretnych działań. Konieczne jest zatem doprecyzowanie przepisów poprzez szczegółowe określenie rodzajów działań ich zakresu i sposobów realizacji.

Natomiast szczegółowe uwagi Rzecznik przekazał do MZ w formie tabelarycznej.

Źródło: www.brpd.gov.pl

Pt., 25 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka