Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ferie, ferie i po feriach

Ferie, ferie i po feriach fotolia.pl

W sumie w tym roku szkolnym w całym kraju wolne od zajęć lekcyjnych w dniach od 15 stycznia do 25 lutego br. miało ponad 4,5 mln uczniów (4.539.223) z 27.380 szkół dla dzieci i młodzieży.

Uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego korzystali z zimowego wypoczynku od 13 do 28 stycznia, z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego od 20 stycznia do 4 lutego, a z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego od 27 stycznia do 11 lutego.

Następna przerwa w nauce – z okazji Świąt Wielkanocnych – potrwa od 29 marca do 3 kwietnia. Nasza redakcja

Według danych zawartych w bazie wypoczynku prowadzonej przez MEN podczas tegorocznych ferii zimowych na wypoczynku krajowym, zagranicznym i półkoloniach przebywało 327 446 dzieci na 8 287 zarejestrowanych wyjazdach (dane z 23 lutego 2018 r.).

Przed feriami Ministerstwo Edukacji Narodowej w broszurze pn. „Poradnik bezpiecznego wypoczynku” przypomniało rodzicom, nauczycielom i organizatorom wypoczynku o najważniejszych kwestiach związanych z bezpieczeństwem uczniów na zimowym wypoczynku. Informacje ułatwiły rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwiły zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa, natomiast organizatorom ułatwiły organizację wypoczynku.

W ramach przygotowań do zimowego wypoczynku swoje działania w regionach prowadzili również kuratorzy oświaty. Miały one na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku oraz wsparcie organizatorów wypoczynku. Przed rozpoczęciem ferii urzędy wojewódzkie i kuratoria oświaty organizowały spotkania informacyjne ze służbami uczestniczącymi bezpośrednio w nadzorze nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży. Ważnym działaniem, podejmowanym przez kuratorów oświaty, mającym na celu popularyzację dobrych praktyk oraz zasad prawidłowego organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży, było opracowywanie i publikowanie materiałów informacyjnych.

Materiały te oraz ważne komunikaty skierowane były zarówno do organizatorów, rodziców, jak i innych osób zainteresowanych wypoczynkiem. Informacje wskazywały na obowiązujące przepisy dotyczące wypoczynku dzieci i młodzieży, zasady jego organizowania, zgłaszania wypoczynku do bazy wypoczynku, kwalifikacji kierownika i wychowawców, instrukcji zgłaszania wypoczynku, procedur dotyczących kontroli, zawieszania lub zakończenia prowadzenia wypoczynku, itp.

Baza wypoczynku MEN

Na stronie MEN funkcjonuje Baza wypoczynku, do której każdy organizator wypoczynku dzieci i młodzieży ma obowiązek dokonania zgłoszenia. W systemie każdy rodzic lub zainteresowana osoba mogą sprawdzić, czy wypoczynek, w którym miało uczestniczyć jego dziecko, został zgłoszony do kuratora oświaty. Zgłoszenie wypoczynku do bazy wypoczynku stanowi o jego prawidłowej, zgodnej z przepisami organizacji. Organizator w zgłoszeniu ma obowiązek przedstawić m.in.: wykaz kadry z kwalifikacjami, zaświadczenia o niekaralności kadry, opinię Państwowej Straży Pożarnej o spełnianiu przez obiekt lub teren wymagań ochrony przeciwpożarowej.

Rodzic z bazy wypoczynku mógł uzyskać wiele informacji o organizatorze, poznać m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Dzięki bazie informacje o zgłoszonych wypoczynkach były przesyłane (elektronicznie za pomocą systemu) do właściwych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem (straży pożarnej, sanepidu).

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży Minister Edukacji Narodowej zwrócił się do kuratorów oświaty o aktywny nadzór nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży organizowanym w czasie ferii zimowych na terenie województw. Kuratorzy oświaty każdego roku prowadzą kontrole wypoczynku dzieci i młodzieży, w tym również w czasie ferii zimowych. Podobne kontrole prowadzi również straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania) oraz Rzecznik Praw Dziecka.

W tym roku zadbano, aby dzieci i młodzież w czasie zimowego wypoczynku były bezpieczne, a rodzice mieli pewność, że wybrana forma wypoczynku odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami (została zgłoszona w bazie wypoczynku).

Źródło: men.gov.pl

Czw., 1 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun