Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakich zmian wymaga działalność samorządowych instytucji kultury?

Jakich zmian wymaga działalność samorządowych instytucji kultury? fotolia.pl

Instytucji kultury nie należy łączyć a należy tworzyć zintegrowany system organizacji i finansowania różnych samorządowych instytucji kultury, zgodnie z  ich podstawowym, statutowym zakresem działania. Tak, aby w partnerstwie realizowały sprecyzowane oczekiwania samorządów, kreując nową jakość ofert dla odbiorców.

Taką konkluzję na temat funkcjonowania samorządowych instytucji kultury sformułował Dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobczycy Zespół Pałacowo-Parkowy Wiesław Kaczmarek w piśmie do Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowanym po zakończeniu Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, które odbyła się 24 listopada br. w Poznaniu.

Jak wskazał Pan Dyrektor dyskusja podczas konferencji potwierdziła tezę, że mieszkańcy oczekują od funkcjonujących na ich terenie placówek kulturalnych oferty na zagospodarowanie wolnego czasu. Najważniejszym przymiotem jest bowiem szeroka oferta zajęć dla mieszkańców, a nie występuje zainteresowanie zakresem merytorycznym jaki zrealizowała dana instytucja.

Pan Dyrektor wskazał także na występujące problemy w poruszonym zakresie:

  • coraz powszechniejsza staje się działalność multimerytoryczna a obowiązujące prawo pozostaje na bardziej precyzyjnym określaniu zakresów działalności, co wywiera wpływ na system podatkowy. Powstają wówczas problemy z kwalifikowaniem kosztów działalności, zwiększa obciążenie pracą czy też prowadzi do ograniczenia możliwości odzyskiwania podatku VAT.
  • brak precyzyjnie określonych kryteriów powoływania dyrektorów określonych instytucji kultury. Kryteria ich powoływania nie pokrywają się z późniejszym premiowaniem działalności pro-frekwencyjnej danej instytucji. Brakuje także precyzyjnego sformułowania celów samorządów, które powołują i finansują działalność określonych instytucji kultury.
  • brak precyzyjnie określonych oczekiwań wobec instytucji kultury. Prowadzi to do sytuacji łączenia działalności głównie bibliotek i domów kultury jednak w tym zakresie wydaje się to możliwe ponieważ mają one zbliżony zakres wypełniania usług dla okolicznych mieszkańców. Nie powinno to jednak prowadzić do funkcjonowania jedynie multizakresowych domów kultury. Trudne do zaakceptowania byłoby natomiast łączenie instytucji artystycznych z muzeami.
  • restrykcyjny system budżetowy oraz brak porozumień międzyresortowych generuje dylematy dysponentów funduszy publicznych, na co je przeznaczać.

Zdaniem Pana Dyrektora powyżej przedstawione zastrzeżenia wymagają wprowadzenia zmian systemowych, wobec coraz szybszego rozwoju obywatelskiego społeczeństwa, kierowania określonych oczekiwań wobec instytucji działających dzięki publicznym dotacjom jak i gwałtownie rozszerzających się środków i form komunikacji.

Pt., 29 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka