Nie będzie liceów profilowanych i szkół uzupełniających.
W dniu 28 lipca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, a 5 sierpnia poprawki do niej przyjął Senat. Zmiany przyjęte przez senatorów nie mają charakteru merytorycznego. Są to najczęściej korekty lub doprecyzowanie przyjętych w ustawie rozwiązań, co pozwoli na uniknięcie wątpliwości interpretacyjnych.W nowych przepisach zrezygnowano z liceów profilowanych i szkół uzupełniających.
Od 1 września będzie zlikwidowana klasa pierwsza, a w następnej kolejności dalsze klasy dotychczasowego trzyletniego liceum profilowanego dla młodzieży, dwuletniego uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla młodzieży, trzyletniego technikum uzupełniającego dla młodzieży, zasadniczej szkoły zawodowej dla dorosłych, technikum dla dorosłych, liceum profilowanego dla dorosłych oraz uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.
Klasy dotychczasowego technikum uzupełniającego dla dorosłych będą likwidowane od 1 września 2013 r.
Zatem funkcjonowanie szkół ponadgimnazjalnych po zmianach będzie wyglądało następująco:
- trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa, której ukończenie umożliwi uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie, a także dalsze kształcenie począwszy od klasy drugiej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych,
- trzyletnie liceum ogólnokształcące, którego ukończenie umożliwi uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,
- czteroletnie technikum, którego ukończenie umożliwi uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie, a także uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,
- szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku, umożliwiająca uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie,
- trzyletnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa potwierdzającego przysposobienie do pracy.
Nowe przepisy dopuszczają, aby nauka w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych była powiązana z nauką w gimnazjach. Dlatego I klasy liceum, technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej będzie obowiązywała ta sama podstawa programowa. Ma to zapewnić absolwentom zasadniczych szkół zawodowych kontynuowanie nauki w liceach dla dorosłych od II klasy takiego liceum.
Naukę konkretnych zawodów zastąpi zdobywanie konkretnych kwalifikacji wymaganych w danym zawodzie lub do wykonywania konkretnych prac. Egzaminy potwierdzające posiadanie konkretnych kwalifikacji będą przeprowadzane w różnych momentach nauki zamiast dotychczasowych egzaminów zawodowych przeprowadzanych po zakończeniu nauki w szkole.
Uzyskanie świadectwa potwierdzającego poszczególne kwalifikacje w zawodzie będzie możliwe po zdaniu egzaminów przeprowadzanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Po ukończeniu szkoły i zdobyciu świadectw potwierdzających wszystkie kwalifikacje w zawodzie uczniowie otrzymają dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe oraz suplement opisujący nabytą wiedzę, umiejętności i kompetencje.
Zgodnie z nowymi przepisami szkoły zawodowe zostaną włączone do systemu kształcenie ustawicznego. Placówki można będzie łączyć w centra kształcenia zawodowego i ustawicznego. Centra te będą prowadziły kwalifikujące kursy zawodowe oraz działały w zakresie poradnictwa i informacji zawodowej. Centra kształcenia zawodowego i ustawicznego mają też za zadanie współpracę z pracodawcami i ich organizacjami.
Ustawa po wspomnianych poprawkach Senatu wróci jeszcze do Sejmu, gdzie powinna być przyjęta bez żadnych perturbacji.
Oprac. na podstawie druków sejmowych