Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie nadania nazw ulicom prywatnym. Przed podjęciem uchwały pozyskano pisemne zgody od właścicieli działek składających się na drogi wewnętrzne, którym rada gminy nadaje nazwy.
Jednakże w toku kontrolowania ww. uchwały wojewoda stwierdził jej nieważność. Dlaczego?
Organ nadzoru wskazał, że zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, a także wznoszenia pomników.
Wojewoda zwrócił również uwagę, że drogi w rozumieniu ustawy o drogach publicznych (udp) dzielić należy m.in. na drogi publiczne oraz drogi wewnętrzne. Nadto, zgodnie z art. 8 ust. 1 udp, drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym takiej drogi, są drogami wewnętrznymi.
Uchybienie rady polegało więc na dopuszczeniu się istotnej niekonsekwencji pojęciowej. Po pierwsze, w tytule uchwały organ stanowiący zawarł pojęcie „ulic prywatnych”, które nie jest znane ani ustawie o samorządzie gminnym, ani ustawie o drogach publicznych. Po drugie, w odniesieniu do dróg wewnętrznych rada posłużyła się pojęciem „ulic”, które ustawodawca zastrzega dla jednej z kategorii dróg publicznych.
W konsekwencji oznacza to, że uchwała posługująca się ww. pojęciami stoi w wyraźnej sprzeczności z art. 2 ust. 2 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o drogach publicznych. Dodatkowo, uchwała w przyjętym brzmieniu może wprowadzać w błąd co do charakteru prawnego objętych nią dróg, co zdaniem wojewody jest niedopuszczalne i uzasadnia jej wyeliminowanie z obrotu prawnego.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z 27.09.2024 r., znak: NPII.4131.1.769.2024
Źródło: suw.bip.gov.pl