Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trzeba wskazać środki na adekwatne przygotowanie szkół podstawowych do zmian

Trzeba wskazać środki na adekwatne przygotowanie szkół podstawowych do zmian fotolia.pl

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego niepokoi sposób wdrażania reformy oświaty, bez wskazania źródeł finansowania wprowadzanych zmian w systemie szkolnictwa.

W stanowisku podjętym 12 września br. 2017 r. zrzeszenie tłumaczy, że w tym roku samorządy mogą starać się jedynie o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej z 0,4% rezerwy z tytułu dofinansowania remontów sanitariatów, doposażenia w meble i świetlic w gimnazjach publicznych prowadzonych (dotowanych) przez jednostki samorządu terytorialnego, funkcjonujących w roku szkolnym 2016/2017 jako szkoły samodzielne lub w zespołach szkół ze szkołami ponadgimnazjalnymi (dotyczy zespołów szkół, w których nie funkcjonują szkoły podstawowe), a od września 2017 r. przekształcanych w szkoły podstawowe.

Gminy lubuskie wskazują na brak możliwości występowania o środki na doposażenie już istniejących szkół podstawowych, które z dniem 1 września stały się szkołami 8-klasowymi. - Jest to na tyle istotne, iż szkoły te muszą zostać wyposażone w pomoce naukowe dla nowopowstających klas: klas VII w roku szkolnym 2017/2018 i klas VIII w roku szkolnym 2018/2019. Sytuacja obliguje samorządy lokalne do wydatkowania dodatkowych środków na doposażenie szkół podstawowych, ze środków własnych. Funkcjonujące kryterium, które na dzień dzisiejszy umożliwia wnioskowanie jedynie o środki na gimnazja spowodowało, że niejako „zapomniano” o szkołach podstawowych - czytamy w stanowisku.

Tymczasem w województwie lubuskim w większości gmin, więcej jest szkół podstawowych, powiększanych o oddziały klas VII i VIII, niż gimnazjów, stąd poniekąd zablokowano dostęp do środków na doposażenie szkół. Szkoły zaś wymagają określonych środków na:

  • remonty i adaptację sal dydaktycznych,
  • remonty i adaptację sanitariatów,
  • wyposażenie sal dydaktycznych do nauki biologii, chemii, fizyki,
  • zakup ławek, krzeseł i mebli.

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego wskazuje, iż obowiązujący mechanizm prawny ewidentnie przerzuca na budżety samorządów gminnych znaczną cześć finansowania zadań wynikających z konieczności adaptacyjnych infrastruktury szkolnej. Dlatego też, wnioskuje o pilne wskazanie konkretnych środków finansowych na adekwatne przygotowanie szkół podstawowych, tak by zapewnić uczniom startującym na poziomie klas VII w roku szkolnym 2017/2018 odpowiednie warunki do nauki, a tym samym zrealizować jedno z kluczowych założeń reformy oświatowej.

Pt., 22 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska