Tytułowy wniosek odnosi się do art. 8 projektu ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Założenia projektu zostały już opisane w naszym Dzienniku Warto Wiedzieć - tutaj.
Analiza projektu pozwala jednak na wysnucie kolejnego ciekawego wniosku.
Mianowicie zgodnie z art. 8 ust. 1 projektu operator OSE będzie sporządzał i na bieżąco aktualizował roczny harmonogram rozpoczęcia świadczenia usług, uwzględniając informacje o istniejącej i planowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej, umożliwiającej świadczenie szkołom usług dostępu do Internetu o symetrycznej przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Harmonogram ten będzie udostępniany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej operatora OSE.
Organ prowadzący szkołę, która będzie ujęta w harmonogramie albo dyrektor tej szkoły za zgodą organu prowadzącego szkołę, będzie mógł złożyć do operatora OSE wniosek o świadczenie usług.
A co stanie się jeżeli wniosek nie zostanie złożony?
Regulacje w tym zakresie zawiera art. 14 projektu w myśl którego dokonano zmiany art. 27 ustawy – Prawo oświatowe i zapisano, że jeżeli organ prowadzący szkołę nie złożył do operatora OSE wniosku to będzie on zobowiązany zapewnić prowadzonym szkołom dostęp do Internetu o symetrycznej przepustowości co najmniej 100 Mb/s.
Uzasadnieniem powyższego zapisu jest zmobilizowanie organów prowadzących szkoły do zapewnienia dostępu do szybkiego i bezpiecznego Internetu, co może zostać w pełni zrealizowane poprzez skorzystanie z usług operatora OSE.
Tak więc, jak już projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej stanie się prawem obowiązującym zachęcam do lektury harmonogramu, który pojawi się na stronie BIP operatora OSE czyli Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.