Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uchylenie archaicznych uprawnień socjalnych dla nauczycieli

Uchylenie archaicznych uprawnień socjalnych dla nauczycieli fotolia.pl

Od dłuższego już czasu Związek Powiatów Polskich podkreśla, że w zakresie uprawnień nauczycieli o charakterze socjalnym, obowiązujące uregulowania wprowadzone w 1982 r., w obecnych realiach społeczno-gospodarczych utraciły swój pierwotny cel.

Pogląd ten podzieliło Ministerstwo Edukacji wskazując także że uregulowania te zostały objęte innymi narzędziami polityki socjalnej państwa, dostępnymi dla wszystkich obywateli.

Stąd też w projektowanej ustawie o finansowaniu oświaty uchyla się przepisy ustawy – Karta Nauczyciela dotyczące prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego, prawa do zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły.

Zniesienie wymienionych uprawnień socjalnych nastąpi z zachowaniem zasady  ochrony praw nabytych. Nauczyciel, nauczyciel będący emerytem lub rencistą albo nauczyciel pobierający nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który w dniu wejścia w życie  projektowanej ustawy będzie korzystał z prawa do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła lub z prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego, zachowa te uprawnienia do końca okresu, na jaki zostały mu przyznane. Nauczyciele, którzy do dnia wejścia w życie  projektowanej ustawy spełnili warunki otrzymania jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie określone w art. 61 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela, zachowają prawo do tego zasiłku.

Zaproponowano jednakże przesunięcie środków wydatkowanych obecnie na dodatek mieszkaniowy oraz zasiłek na zagospodarowanie, do środków przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli.

Sob., 10 Czrw. 2017 1 Komentarz Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka

Komentarze

stanisław
0 # stanisław 2017-06-14 02:51
a co z dodatkiem wiejskim , często dla nauczycieli uczących w komfortowych warunkach - w małych oddziałach dobrze wyposażonych szkół wiejskich na obrzeżach miast? W czyja stronę ten ukłon, by go nie znosić lub choćby racjonalizować jego przyznawanie?
| | |